Ako zistím, či mi telo netvorí potrebné enzýmy na trávenie?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

prestalo mi tráviť jedlo, neustále mám nafúknuté brucho, kolíkové bolesti, plyny po každom jedle a hneď po jedle. Pomáhajú mi aspoň trochu tráviace enzýmy. Schudla som už 14 kg. Bolesti mám hneď po jedle okolo pupka, v stolici bývajú nestrávené kúsky jedla.

Po 4,5 hodinách sa budím na bolesť brucha a už aj spodnej časti bruška. Veľmi mi kleslo železo, DAO mám 20%. Doktor mi len povedal, že histamín nerobí až také problémy.

Ako zistím, či mi telo netvorí potrebné enzýmy na trávenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

takýto stav a klinické prejavy sú dostatočná indikácia na vyšetrenie gastroenterológom. Tráviace enzýmy produkuje najmä pankreas a dvanástnik.

Pankreas vieme skontrolovať na USG a tiež krvných testov, prípadne z koprologického vyšetrenia.

Pri fibroskopii sa môže urobiť histologický odber z dvanástnika, kde sa hodnoty enzýmov vr. DAO potvrdia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/