Ako sa stravovať pri SIBO, laktózovej a histamínovej intolerancii?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

od detstva trpím laktózovou intoleranciou. Na strednej sa pridala aj histamínová. Vzhľadom na môj internátny život na strednej i vysokej škole bolo komplikované diéty 100% dodržiavať.

Pred tromi rokmi sa mi stav výrazne zhoršil. Začalo to kŕčmi, bolesťou pod ľavým rebrovým oblúkom, nafukovaním, hnačkami, žltšou stolicou. Mám 27 rokov, 18 mesačnú dcéru, ktorú som doposiaľ dojčila.

Pred tromi rokmi som bola na gastre, kde sa potvrdila hraničná laktóza a DAO. Zo stolice a krvi som mala všetko v poriadku, preliečená na candidu. Diagnóza syndróm dráždivého čreva. Stav sa upravil na pár mesiacov, otehotnela som a vtedy to začalo nanovo a trápilo ma to celé tehotenstvo. Vtedy robené zase aj sono bolo ok. Aj krv, stolica na enzýmy ok.

Po pôrode to ustálo, tam som však mala problém naopak so zápchou a následne análnou fisúrou, ktorej som sa nevedela zbaviť 4 mesiace. Rektoskopia ok. Následne nastalo úporné svrbenie kože, nasadený Omarit. Vyšetrenia u imunológa, okrem spomínanej laktózy a histamínu žiadna potravina (ale boli mi robené len také bežnejšie).

Pol roka som mala pokoj a teraz v decembri to udrelo zase, kŕče v bruchu, nafukovanie, kúskovitá stolica žltši. Plus to svrbenie hlavne tváre. Začala som to zase riešiť už zúfalá, lebo vôbec som sa nevedela od ničoho odpichnúť. Krvné testy ok, dôkladné vyšetrenie na imunológii preukázalo prekonané infekcie CMV a EBV, zníženú imunitu, nedostatok vitamínu D.

Brala som Imunor aj Isoprinosine momentálne. Konečne robená gastroskopia s odberom z duodena a enzymohistogram (vraj ok, ale po výsledky ešte len idem). Na moje naliehanie urobený SIBO test (hodnoty 4,7,9,28, 137,193) čiže dosť vysoké.

10. mája idem na gastro, kde sa má riešiť čo ďalej. Avšak ja som sa rozhodla okrem toho aj ísť na FODMAP diétu, lebo už naozaj neviem čo jesť.

Psychicky som už polroka na dne. Schudla som na 43 kg pri výške 160 cm. Pred pôrodom váha 53 kg, hneď po pôrode som bola na pôvodnej a s kojením to išlo rýchlo dolu. Držala som sa na 46 kg, ale odkedy začali zase tieto tráviace problémy, tak som experimentovala s diétami ako histamínová a tak a to asi nebol najlepší nápad.

Psychicky som na tom dosť zle, beriem už antidepresíva, ale to len preto, že som na dne z toho, že si každý myslí, že simulujem. Samozrejme, že jesť mi nechutí a niekedy sa zase prejedám hocičím. Bludný kruh.

Ako ďalej?

Viete mi poradiť s kompletným jedálničkom?

Ako začať odznova?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku vzhľadom k tomu, že problém je u vás dosť dlhodobý a rozsiahly, rada by som rovno navrhla konzultáciu.

Aktuálne je dôležité aké sú výsledky z gastroskopie. Napíšte mi prosím email.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/