Ako riešiť enzýmový nedostatok?

Zodpovedané
24. júl 2023

Dobrý deň,

dnes som si prevzala laboratórne výsledky:

Laktáza - 0%
Sacharáza - 30%
Trehaláza - 30%
Gamma-glutamyl transferáza - 30%
DAO - 30%

Čo vypovedajú uvedené výsledky o mojom zdravotnom stave?

Konzultáciu s lekárkou mám až v októbri, nakoľko sú dovolenky a nebol iný voľný termín.

Ďakujem

Dobrý deň,

s takýmto typom insuficiencie dvanástnika sa v poslednom období stretávam pomerene často.

Dá sa predpokladať, že znížená produkcia enzýmov, je spôsobená v dôsledku oslabenia črevnej steny. Oslabenie črevnej steny môže byť spôsobené laktózovou intoleranciou. Ak pacient nevie o tomto ochorení a laktózu konzumuje, molekula laktózy môže spôsobiť poškodenia steny alebo zápal.

Taktiež ak sa dostáva do hrubého čreva ako nestrávený sacharid, môže spôsobiť disbiózu.
Diéta pri takomto ochorení je zo začiatku zameraná viac na bielkoviny a dostatok rozpustnej vlákniny. Veľmi dôležité sú aj zdravé tuky. Je však vhodné poradiť sa odborníkom ako by strava mala vyzerať.

Po dlhšej dobe diétovania by sa enzýmy mali pomaličky obnovovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/