Ako pomôcť štvormesačnému bábätku, ktoré má silnú alergiu alebo ekzém?

Zodpovedané
9. feb 2021

Dobrý deň,

mám štvormesačnú dcérku ktorú plne kojím. Umelé mliečko dostane len večer, má reflux. V 4. mesiacoch sa mi strašne vysypala a boli sme hospitalizovaní na Kramároch. Výsledok bol atopický ekzém. Pustili nás domov, ale stav sa jej zhoršuje. Po celom tele má drobné červené pupáčiky ako keby silná alergická reakcia.

Mám sa vyhnúť pečivu, šunke, mliečnym výrobkom, citrusom, banánom.

Čo môžem teda jesť?

Z čoho sa mi má tvoriť materské mlieko?

Ako môžem dcérke pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je presne jasné na čo dieťa reaguje.

Máme dve možnosti.
1. Tá častejšia je umelé mlieko, ktoré obsahuje iný pomer bielkovín (hl.alergénov kazeín a srvátka) ako materské mlieko a tiež iné množstvo laktózy, a taktiež jej môže zhoršovať reflux. Presný rozdiel medzi materským a umelým mliekom (vedecky potvrdeným) s vysvetlením vám rada zašlem mailom.
Takže tým že budete výlučne dojčiť je prvá pomoc.
Atopický ekzém vychádza z dvoch vecí - atopický - atópia znamená predpoklad imunitného systému reagovať na antigény/alergény. Ekzém je odraz stavu črevnej steny.

2. Možnosť je že dieťa reaguje má alergiu na nejakú potravinu a tým že ju vy konzumujete malé zvyšky sa dostávajú do mlieka. Tu by bolo vhodné zaradiť eliminačnú diétu (rada Vás prevediem celým procesom - aktuálne robím online poradenstvo), ak by po výlučnom dojčení problém neustal.

Taktiež pri atopickom ekzéme musíte bojovať na všetkých frontoch a to je aj kozmetika, pracie prostriedky, čistý vzduch a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/