Ako nastavím jedálniček synovi s intoleranciou a zvýšeným železom?

Zodpovedané
26. feb 2019

Dobrý večer,

mám syna, ktorý má problém s rečou a porozumením. Má veľmi stereotypný jedálniček, má histamínovú a laktózovú intoleranciu. Po roku som dala zopakovať testy na DAO a vyšli rovnako ako pred rokom.

Syn má nízky cholesterol, abetalipoproteinemiu, zvýšené železo. Pred pol rokom ho mal nízke, teraz vysoké.

Ako mu mám nastaviť jedálniček?

Ďakujem

Dobrý deň,

diagnóza, ktorú spomínate abetalipoproteínémia stojí pravdepodobne za zdravotnými problémami.

Preto by tento stav mal s Vami pravidelne konzultovať pediater alebo špecialista. Vplyv ochorenia na vývoj a rast môže byť značný, najmä kvôli zlému vstrebávniu tukov. Preto dopĺňajte vitamíny rozpustné v tukoch A,D,E,K v lipozomálnych formách. V strave je potrebné vyhýbanie sa mastným kyselinám so stredným a s dlhým reťazcom tzv. nasýtené mastné kyseliny.

Zlepšenie stavu čriev dosiahnete pracovaním na črevnom bióme probiotikami, enzýmami a stravou s prebiotickým a zásadotvorným charakterom. V tomto smere je veľmi dôležité vyhýbanie sa sladkostiam.

Stav vášho syna je vzhľadom na genetické ochorenie aj intolerancie komplikovaný. Preto vám neviem toho veľa všeobecne poradiť. Veľmi rada Vám však poradím osobne, kedy si môžeme povedať viac aj o anamnéze a aktuálnej strave a výžive.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/