Ako má vyzerať jedálniček pri nízkobielkovinovej diéte?

Zodpovedané
2. feb 2023

Dobrý deň,

môjmu synovi bola diagnostikovaná metylmalonová acidúria. Okrem liečby musí dodržiavať nizkobielkovinovú diétu. Momentálne papa materské mlieko, bezbielkovinové mlieko a príkrmy. Na desiatu má ovocnú výživu, na obed zeleninu a večer bezlepkovú krupicu s nízkobielkovinovým mliečkom.

Momentálne môže mať v strave na svoju váhu asi 8,5 g bielkovín. Viem, že existujú nizkobielkovinové potraviny - cestoviny, múka. A sú aj vegánske potraviny, ktoré obsahujú minimum bielkovín, napr. náhrady syrov či šuniek, rôzne jogurty.

Môžem mu podávať aj takúto stravu?

Ako zavádzať ďalšie príkrmy a čo všetko je pre neho vhodné?

Existujú nejaké publikácie zamerané na nizkobielkovinovú diétu?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi dôležitá informácia pre mňa je vek dieťaťa. Podľa stravy predpokladám, že sa jedná o dojča do 2 rokov. Tu by bolo dobré nastaviť diétu presne na váhu a raz za čas to obnoviť ako bude stúpať vek a váha.

Ide o to, aby sme dostupných potravín pri takomto ochorení dostali maximum a dokázali stravu aspoň ako tak vyvážiť. Dobrou správou je, že strava môže byť jednoduchá. U detí je to zvlášť správne a pri ochoreniach dvojnásobne. Preto navrhujem osobnejšiu komunikáciu prostredníctvom mailu.

Čo sa tyka publikácie, tak skúste niečo obšárnejšie z webu https://metabolic.ie/wp-content/uploads/2015/06...

Alebo vedecké publikácie: https://www.sciencedirect.com/science/article/p...

Ak nemáte zaplatený prístup, viem Vám to poslať do emailu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/