Aké testy pre atopické dieťa?

Zodpovedané
22. jún 2020

Dobrý deň,

moja dvojročná dcérka má už vyše pol roka atopický ekzém. Prešli sme troch kožných lekárov, brala aj kortikosteroidy, ktoré vôbec nezaberali. Ani iné krémy nezabrali. Mala rany na predlaktiach a podkoleniach až do krvi.

Bolo nám odporučené skúšať rôzne "diéty". Po vysadení lepku a základných alergénov sa jej stav zlepšil o 80%, ale stále sa jej to občas zhorší a nevieme odsledovať prečo.

Mala aj niekoľko alergických reakcií (vyhádzaná pusa a hrudník) na sezam, celer, mak, škoricu, rajčiny, ktoré do hodiny odozneli. Zdá že reaguje ekzémom aj na sóju a vlčí bôb (ktoré sú skoro vo všetkých bezlepkových potravinách), ale ekzém stále pretrváva, a chceme zistiť čo presne jej ubližuje, aby sme jej nevyradili zo stravy niečo zbytočne.

Čo sa týka ostatných faktorov atopického ekzému, vylúčili sme pracie prášky, rôzne materiály, pele a podobné veci. A po vysadení laktózy sa jej to dokonca zhoršilo. Manžel má histamínovú intoleranciu, neviem ale, či to je jej prípad keď reaguje na väčšinu alergénov.

Chceme ju dať preto otestovať u lekára, ale dočítala som sa, že je rozdiel medzi alergiou a intoleranciou. Na internete sú však často zamieňané ako synonymá.

V meste doktori ponúkajú test na 59 potravinových "intolerancií", ktorý je ale dosť drahý.

Máme dať urobiť testy u alergológa?

Je v tom rozdiel?

Na doktora sa čaká aj tri mesiace, ten platený test vedia spraviť hneď.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

atopický ekzém, je prejavom celkovej atópie, ktorá je často zdedená. Jedná sa o všeobecný pojem, ktorý poukazuje na citlivosť na alergény. Presne preto, môže ekzémom reagovať na rôzne alergény tzv. antigény.

Neviem aké diéty ste skúšali, ale tu by sa zišla eliminačná diéta a začať s veľkou osmičkou alergénov. Nájdete ako Big eight allergens.

Rozdiel v alergii a v intolerancii je nasledovný. Alergia sa prenáša cez IgE protilátky a reakcia môže vzniknúť po kontakte (kožný, inhalačný, sliznica tráviaceho traktu ale aj všetky ostatné). Alergik môže reagovať na antigén dokonca anafylaxiou.
Pri intolerancii reagujeme buď nedostatočnými enzýmami a to napr. pri laktóze a iných cukroch, na ktoré je potrebné tvoriť enzýmy.

Alebo intoleranciou na bielkovinu, kedy reagujeme na bielkoviny bežných potravín (lepok, mlieko, vajcia, orechy, ryby, ovocie, zelenina...). Pri bielkovinách ovocia a zeleniny sa alergicita stráca tepelnou úpravou.

Takže ak sa chcete dať testovať na alergie, treba navštíviť alergoimunológa. Ak sa chcete dať testovať na intolerancie treba navštíviť gastroneterológa.

Domáci test je síce rýchly ale nie vždy spoľahlivý a nerieši základný problém vzniknú ťažkostí.

Keďže váš problém, je celkom komplexný rada by som vám viac povedala prostredníctvom online konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/