Aké sú rozdiely medzi mojimi laboratórnymi výsledkami?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

prosím Vás o vysvetlenie rozdielu medzi týmito laboratórnymi výsledkami:

1. Anti gliadín IgA natívny 9,82 kIU/l
( negatívne <11, suspektne 11-14, pozitívne >14)

2. Protilátky proti deam. gliadínu IgA (Iné vyšetrenia) 66.100 U/ml *3 Interpretácia: pozitívne / < 13 negatívne | >=13 - <= 15 hraničné | > 15 pozitívne

Pravdepodobne sa jedna o rôzne vyšetrovacie metódy.

Ktorý z uvedených výsledkov je relevantný?

Môžu byť tieto hodnoty pozitívne len jednorazovo, náhodne?

Ďalšie výsledky boli:
Genetika:
Vyšetrené rizikové alely HĽA génov DQ2 a DQ8 pomocou PCR, informujú o predispozícií na celiakiu (Fenotyp DQ2 cis).
Biopsia:
Duodenum: sliznica bledšia, riasy oploštelé
B. duodena: detto
Bochémia:
duodenálna sliznica formovaná s klkmi a kryptami, v HE obraze bez zmmozenia IE ly, detekcia T-lymfocytov CD3 a CD8 do 20/100 enterocytov, PAS produkcia zachovala.
Záver: duodenum bez známok celiakie

Je možné, že mám celiakiu?

Môže skresľovať výsledky nejaká alergia na iné potraviny?

Okrem problémov s trávením ma trápi ekzém, akné, svrbenie kože celého tela a pod.

Ďakujem za vysvetlenie

Dobrý deň,

posielate viacero relevantných výsledkov, ktoré sa snažia o potvrdenie - resp. vylúčenie autoimunitného ochorenia celiakia.

1. Anti gliadín IgA natívny 9,82 kIU/l
( negatívne <11, suspektne 11-14, pozitívne >14)
2. Protilátky proti deam. gliadínu IgA (Iné vyšetrenia) 66.100 U/ml *3 Interpretácia: pozitívne / < 13 negatívne | >=13 - <= 15 hraničné | > 15 pozitívne
Krvné vyšetrenie na špecifické protilátky, ktoré sledujú zvýšené hladiny zložiek lepku v krvi. Druhý výsledok je jednoznačne pozitívny.

Genetika:
Ako píšu: informuje o predispozícií na celiakiu. Tam je pozitívna jedna riziková alela z dvoch. V takomto prípade sa celiakia prejaviť nemusí ale aj môže. Nie je potrebné aby boli pozitívne obidve alely.

Biopsia:
Duodenum: sliznica bledšia, riasy oploštelé
B. duodena: detto
Bochémia:
duodenálna sliznica formovaná s klkmi a kryptami, v HE obraze bez zmmozenia IE ly, detekcia T-lymfocytov CD3 a CD8 do 20/100 enterocytov, PAS produkcia zachovala.
Záver: duodenum bez známok celiakie

Tu však píšu v závere, že celiakia sa na dvanástniku nenašla.

Takže je pozitívna len z krvi, čo znamená, že imunitný systém na lepok reaguje. A to práve prejavmi ako píšete. Čiže výsledky z krvi aj klinický obraz nasvedčuje tomu, že je pre váš organizmus a tráviaci trak lepok problém. Celiakiu však z biopsie nepotvrdili.

Veľmi dôležité je aby Vám však výsledky interpretoval Váš lekár, ja lekár nie som a je to len môj laicky postoj.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/