Aká je pravdepodobnosť, že dieťa zdedí potravinové intolerancie po matke?

Zodpovedané
18. aug 2023

Dobrý deň,

som tehotná a mám intoleranciu na BKM a histamínovú intoleranciu. Našej 2-ročnej dcérke sa častejšie prejavuje výsyp na tváričke.

Aká je pravdepodobnosť, že dieťa zdedí potravinové intolerancie po matke?

Ďakujem

Dobrý deň,

tento typ intolerancií úzko súvisí so stavom črevnej mikroflóry. Snažte sa o jej posilnenie.

Pri pôrode sa na dieťa prenáša rekatálna mikroflóra, čiastočne aj vaginálna, mikroflóra z materského mlieka. Všetko to má unikátne a individuálne zloženie. Informácia o intolerancii potravín sa nachádza práve v mikroflóre.

Ak máte alergiu, tá je priamo dedičná a vyjadruje sa v percentách podľa toho, či je alergická len matka alebo aj otec.

Ako sa dieťa stretáva s vonkajším prostredím, osídľuje mikroflóra aj z kože alebo prostredia, v ktorom žije. Toto sa deje do 3 rokov. Preto treba využiť túto šancu a dopriať deťom čo najpestrejšie zloženie, aby bol ich organizmus odolný.

Presná prevencia neexistuje, iba tieto preventívne opatrenia.

Vplyv má teda strava matky v tehotenstve, typ pôrodu, dojčenie, výživa a stimulácia imunity z vonkajšieho prostredia.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/