Aká je pravdepodobnosť, že dieťa zdedí atopický ekzém po otcovi?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

muž má atopický ekzém od narodenia.

Je veľká pravdepodobnosť, že dcérka ho po ňom zdedí?

Som v 8. mesiaci tehotenstva a žiaľ som si nedávala počas tehotenstva pozor na stravu, ktorá by atopiu mohla vyvolať.

Čomu sa mám vyhnúť v strave počas tehotenstva a aj počas dojčenia?

Ak by nebola dojčená, tak spôsobuje umelé mlieko atopický ekzém?

Ďakujem

Dobrý deň,

atopia ako taká sa dedí s 50% šancou, ak ňou trpí jeden z rodičov. Atopia je v tomto zmysle myslená ako sklon ku alergiám. Ak sú atopickí obidvaja rodičia, šanca je 75%.
Vyvolanie takéhoto ochorenia nie je také čiernobiele. Prevencia nespočíva v tom, že matka sa bude obmedzovať.

Skôr sa zamerajte na prirodzený pôrod, na zdravie vášho črevného biómu, dojčenie a správne zavedenie prvých príkrmov. Práve toto sú preventívne opatrenia.

Dojčená by mala byť ak budete chcieť, viem Vám posunúť aj kontakt na laktačnú pomoc.
Určite takto nerozmýšlajte vopred. Skôr odporúčam sa vzdelávať čo sa týka dojčenia - prisatie, tvorba mlieka, polohy a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/