2-ročný syn má alergiu na vaječný bielok. Musí úplne vysadiť vajíčko zo svojho jedálnička?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

2-ročný syn mi od zavedenia príkrmov hnačkuje po piškótach a haluškách, takže sme ich vyradili. Následne mu bola pani gastroenterologičkou diagnostikovaná alergia na vaječný bielok.

Nepreháňa ho po palacinkách a koláčoch, kde je tiež vajíčko.

Je potrebné úplne vylúčiť vajíčko všade, aj keď ho z niektorých jedál nepreháňa?

Ak áno, prečo?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúča sa to tak najmä preto, aby sa alergén nedostával do krvi. Nedochádza tak k alergickej reakcii, ktorá môže byť aj neviditeľná. Napríklad hromadenie histamínu, oslabenie hlienovej bariéry v čreve a následne prepúšťanie ďaľších alergénov. Takto vzniká multipotravinová alergia.

Odporúčané je dodržiavať diétu pocitvo. V tomto veku máte ešte veľkú šancu, že z toho vyrastie, ak budete diétovať.

Do 3 rokov sa zakladá črevný bióm, teda ešte vieme ovplyvniť jeho stav - zdravie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/