1,5 ročná dcérka má alergiu na kravskú bielkovinu a je chudokrvná. Pomôžu jej nutridrinky?

Zodpovedané
15. júl 2020

Dobrý deň,

moja 1,5 ročná dcérka má alergiu na kravskú bielkovinu. Diétu dodržiava. Doktorka nás poslala na endokrinológiu kvôli váhe a výške. Výsledky boli v poriadku. Iba jej chýba bielkovina a vitamín D, takže je chudokrvná. Inak papá skoro všetko, ale veľký jedák nie je.

Má dni, že zje všetko z taniera a niekam sa v jedle iba hrabe. Jedlo jej stále ponúkam.

Máme ísť k obvodnej lekárke, aby jej predpísala nutridrinky bez obsahu kravskej bielkoviny?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri podávaní nutridrinkov treba zvážiť viacero faktorov.

1. Ak je dieťa dojčené a matka na diéte bez MBK, mal by sa stav upraviť
2. Ak sa jedná o intoleranciu a nie pravú alergiu, treba zistiť príčinu intolerancie a tam hľadať príčinu neprospievania.
3. Nepíšete miery dieťaťa, nie každé dieťa resp. máloktoré spĺňa tabuľky.
4. Vo veku 1,5 roka je dôležitá pravidelnosť a kľud pri jedle, tiež ponúkať obľúbené potraviny a zanechať stereotyp, netreba moc experimentovať. Dodržiavať tiež sezónnosť a lokálnosť potravín. Pri tom všetkom by však mal byť správny pomer tukov omega 3 a 6, bielkovín a komplexných sacharidov.
5. Nepoznám zloženie nutridrinkov, ale predpokladám obsah aditív a konzervantov, ktoré by mohli dráždiť imunitu.

Budem rada ak ma kontaktujete skúsime spolu pomôcť situácií prirodzeným spôsobom

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/