Trojročný syn zapína plyn na sporáku. Prečo to robí a ako mu vysvetlíme, že je to nebezpečné?

Zodpovedané
31. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojročného syna. Vždy, keď ide do kuchyne, tak zapína plyn na sporáku.

Nepomáha vysvetľovanie a ani krik. Manžel mu skúsil dať po ruke, ale nezabralo. Prečo to robí, tak to nevieme.

Prečo to syn robí?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe veku, v ktorom sa vaše dieťa nachádza, usudzujem, že syn je v období vývinovej fázy sebauvedomovania a osamostatňovania. To je príčinou toho, že objavuje prostredníctvom svojich zmyslov a pohybu.

Sporák a zapnutie plynu, pre neho znamená uvedomovanie si, že on je príčinou zapínania, čo je pre neho objavné. Cíti svoju schopnosť ovplyvňovať chod vecí okolo seba, začína si uvedomovať svoje schopnosti. Neuvedomuje si následky a nebezpečenstvo svojho konania, lebo na to nemá ešte dostatočne dozreté centrá v mozgu. Je touto aktivitou fascinovaný a zjavne ho nič neodradí. Keďže ide o nebezpečnú záležitosť je v prvom rade potrebné ihneď zaistiť bezpečnosť sporáka. To znamená mať na sporáku poistku respektíve zastavovať prívod plynu.

To, čo by mu mohlo nahradiť sporák je ponúknutie interaktívnej dosky/panela, kde by mohol byť vypínač svetla s malou žiarovkou, alebo iný druh spínača, Ďalej rôzne kolieska na otáčanie, zámky s kľúčami.

Čím viac príležitostí mu vytvoríte, tým skôr potreba zapínania plynu vymizne. Dosýti sa.

Prajem príjemné dni.