Takmer 11 ročný syn vrieska v noci zo sna. Ako mu môžme pomôcť?

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

môj skoro 11 ročný syn už cca 2 roky v noci okolo polnoci začne vrieskať zo sna. Niečo vraví, prežíva. Musíme ho úplne zobudiť. Niekedy to má raz za mesiac, niekedy aj 7x do mesiaca aj 4x za noc. Nevie kde je, mece sa po posteli, je dezorientovaný, spotený, občas námesačný.

Doktorka povedala, že by to malo pominúť po 10 roku, ale mám pocit, že sa to stupňuje. Teraz sme boli na dovolenke pri vode. V hoteli to bolo ešte horšie - prežíval každý jeden zážitok, vodu, tobogány aj vo sne.

Ako to zastaviť a ako mu pomôcť?

On si nič nepamätá. Kvôli tomu nespí u kamarátov, babka si už na to zvykla. Inak máme pekný vzťah.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho, čo opisujete zdá sa, že ide o nočné desy, ktoré sa objavujú medzi 2 až 18 rokom života. Vyskytujú sa cca u 3% populácie, častejšie u chlapcov.

Objavujú sa najmä počas emočného vypätia alebo obdobia stresu. Tiež počas horúčky a nedostatku spánku. Ak sa dieťa počas dňa stretáva s množstvom zaujímavých podnetov, vidí veľa nových vecí, nočné desy môžu odzrkadľovať len fakt, že sa jeho podvedomie snaží počas spánku so záplavou noviniek - informácií a emócií vyrovnať. Ak prichádzajú len občas a neodrážajú sa v jeho správaní cez deň, potom sa netreba znepokojovať.

Nočné besnenie by sa dalo diagnostikovať ako dočasná porucha nervového systému. Treba si ho predstaviť ako „skrat“ v momentálnom štádiu neurobiologického vývoja mozgu dieťaťa, ktorý je ochromený svojou vlastnou prekotnosťou a vyrovnávaním sa s veľkými zmenami.

V literatúre sa veľmi neodporúča dieťa počas priebehu epizódy zobudiť. Existuje skúsenosť, že takéto snahy predlžujú trvanie incidentu. Ak rodičia na dieťa prudko hovoria, alebo sa ho dôraznejšie dotýkajú, dieťa sa stáva viac iritované.

Základ je ostať pokojná. Aj keď syn na slová nereaguje, je treba na neho hovoriť pokojne, pomaly a chlácholivo opakovať slová. Pokúste sa mu jemne masírovať chrbát. Zasvietenie jemného svetla môže tiež pôsobiť upokojujúco. Treba ho samozrejme chrániť, aby si nejakým úderom o niečo neublížil.

U niektorých detí je zaznamenané, že keď sa podarilo rodičom odviesť dieťa na záchod a vycikalo sa, došlo k prerušeniu záchvatu. Nehovorte s ním počas nasledujúceho dňa o záchvate.

Ako prevencia sa odporúča dodržiavať pravidelný spánkový režim. Je treba ho nechať aj počas dňa odpočívať, spať pokiaľ ešte chce. Príliš unavené dieťa v noci horšie spí. Je dobré sa vyhýbať dráždivým podnetom počas dňa a najmä večer.

Pokoj a trpezlivosť prajem.