Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom mojich deti, ktoré sú novembrové. Keď som zistila, že som tehotná, mal syn rok a štyri mesiace. Keď sa dcéra narodila mal 2 roky a týždeň.
Od začiatku sme ho na všetko pripravovali. Rozprávali sme mu o bábätku, o tom, že maminka má v brušku malú sestričku, s ktorou sa bude hrať a bude jej ukazovať autíčka a báger. Zhruba v tomto čase mu začal tik so žmurkaním.
Keď som s dcérou prišla z pôrodnice, najskôr ju ignoroval, pretože sa tešil, že som doma ja. Neskôr ju začal sám od seba hladkať a pusinkovať. Dokonca ju prikryl dekou alebo jej dal cumlík, keď plakala.
Nedávno som začala s odplienkovaním a učením na nočník. Zatiaľ bezúspešne. Posledné dva týždne má naspäť tik so žmurkaním a neuveriteľné šťavy nervov pre nič, na všetko a na všetkých.
Najskôr som si myslela, že je to problém s očami, ktorý vyrieši očný lekár. No z tejto strany je všetko v poriadku, a tak si pediater myslí, že problém je psychického charakteru a treba ho riešiť. Vraj je viac ako jasné, že syn svoju sestru neprijal a aktuálne odplienkovanie je pre neho ďalšou stresujúcou situáciou.
Ako postupovať a ako riešiť stavy nervozity?
On ma nepočúva a je úplne hluchý, keď mu niečo hovorím.
Všetko mu vysvetľujeme, dcéru fakt niekedy len nakŕmim, prebaliť a zasa sa idem hrať s ním. Všetko robí s nami, do všetkého ho zapájame. Nie vždy však chce a radšej plače a ťahá nás od malej.
Čo nám odporúčate?
Ďakujem
Dobrý deň,
súrodenecká rivalita je prirodzený jav, ktorý vzniká medzi všetkými súrodencami. Pre prvorodeného je príchod súrodenca vysoko stresujúcci zážitok, s ktorým sa potrebuje vyrovnať a trvá to roky. Tak ako to opisujete váš synček je na veľmi dobrej ceste. Tiež si myslím, že ho zahŕňate priehrštím lásky i pozornosti.
Myslite na to, že najpodpornejšie je zaskočenie pozornosťou, keď to nečaká, investovanie do aktivity spôsobom, ktorý on vníma ako podporný. Môže ísť o niečo ako objatia, sústredený čas hry, zábavy podľa jeho preferencií, nečakane sa pri ňom pristaviť a venovať mu pár minút pozornosti.
Podporujete tým jeho sebaistotu a ukazujete, že ho milujete takého aký je so všetkým aj s jeho problémami, ktoré spolu zvládnete.
Skúste zaradiť aj pravidelný spoločný čas zábavy celej rodiny podľa jeho želania, a to každý deň aj keď by išlo len o 5 minút. Podporíte tým pocit spolupatričnosti, ktorý posilňuje spoluprácu v rámci rodiny.
Okrem toho dá sa usudzovať, že svojim správaním prejavuje znaky vývojového štádia sebauvedomenia a osamostatňovania, ktorá je veľmi dôležitá.
Pre rodiča ide o výrazne náročný čas, kedy na našich odpovediach záleží. Ide o obdobie, kedy každé dieťa prežíva výrazne zvýšený stres, a preto aj tiky sa môžu prechodne prejaviť. Nech sa páči v tomto videu nájdete popis tohto náročného času.
Čo sa týka odplienkovania nájdete rady v tomto videu na Modrom koníku https://www.facebook.com/watch/?v=452855385986770
Nech sa darí!
Martina Vagačová
tel: 0903 159 488
mail: vagacova@efektivne-rodicovstvo.sk
https://efektivne-rodicovstvo.sk/