S 9 ročnou dcérou sa sťahujeme na 3 roky do zahraničia. Ako ju presvedčiť, že nestratí kamarátky?

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

rada by som Vás poprosila o radu. O niekoľko mesiacov sa chystáme na cca 3 roky do zahraničia, manžel tam bude pracovať. Naša dcérka má 9 rokov, je tretiačka a mala by nastúpiť na školu, kde sa bude učiť v angličtine.

Je z tejto prognózy veľmi nešťastná a nechce nikam ísť. Škôlkársky vek strávila tiež v tejto krajine, v škôlke, kde hovorili po anglicky a pekne sa naučila. Teraz hovorí, že si nič nepamätá a ako to zvládne. Plánujeme pre ňu doučovanie. Bojí sa, že príde o kamarátky zo školy, že na ňu zabudnú, kým sa vráti. Hovorí, že sa presťahuje ku kamarátke, aby tu mohla zostať, čo samozrejme nejde.

Má ešte malého brata (1,5 roka), s ktorým si dobre rozumie, majú sa radi, bláznia sa spolu, vie sa oňho postarať, keď chce. Aj on pôjde do škôlky, keď dovŕši vhodný vek.

Chápem, že to pre ňu bude veľká zmena a bude si musieť nájsť nové kamarátky, čo nie je ľahké.
Ináč je to šikovné, zlaté dievčatko, možno trochu menej priebojné a introvertné.

Ako jej pomôcť sa pripraviť na odchod?

Ako ju presvedčiť, že to bude v poriadku a že kamarátky nestratí?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, ak chcete dcérku podporiť potrebuje od vás uistenie, že chápete ako sa cíti. To sa dá jedine tak, že ju vypočujete. To znamená nepresviedčate ju a nepopierate že to, čo cíti teda obavu z nepoznaného, strach, že nenájde nové kamarátstva, že nie sú opodstatnené.

Uznajte, že tieto pocity patria ku každej zmene, a to preto, že opúšťame to, čo máme radi, to čo vieme ako funguje. Ísť do nového znamená riziko, ale to je nakoniec vyvážené novými vzťahmi, zaujímavými objavmi.

Opýtajte sa z čoho má najväčšiu obavu, nech hovorí a potom môžete spolu vytvárať nápady ako by sa dalo s obavami naložiť. A to na základe toho, že bude hovoriť čo by v zahraničí potrebovala, aby jej tam bolo dobre. Takto pochopíte aké podporné istoty jej pomôžu prispôsobiť sa veľkej zmene. Uistite ju, že vás bude mať stále po ruke a pri dnešnej video komunikácii nemusí úplne stratiť kontakt s kamarátkami.

Veľa šťastia prajem.