Pred spaním mávam strašidelné predstavy. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
18. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému, ktorý ma trápi od doby ako mám deti.

Keď sa snažím zaspať sama vedľa manžela a všetko je už úplne v kľude, všetko poriešené a pripravene na ďalší deň, tak sa mi vynárajú všelijaké predstavy. Napr. že som s deťmi na bazéne a jedno sa mi začne topiť, alebo spadne tak nešťastne, že musíme ísť do nemocnice. Predstavujem si seba ako to prežívam, ako mi je ťažko a či to zvládnem.

Nemám pocit, že si tieto myšlienky privolávam náročky, alebo že chcem na to myslieť. Ja som celkovo dosť pozitívny človek, avšak odkedy mám deti (4r a 7r), tak toto sa mi deje pomerne často.

Na preliezkach sú samostatní, nestojím im stále za chrbtom. Dávam im voľnosť, nech si vyskúšajú aj pády a buchnutia. Nepovažujem sa za mamu ustráchanú a ani bojazlivú.

Ani ich stále nenapomínam, že toto nerob, lebo spadneš.

Čo to môže znamenať?

Ako mám na sebe pracovať?

Zaspávam tak v kŕči a niekedy nemám dobrý spánok.

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo popisujete sa mi zdá, že pristupujete k deťom s rešpektom a vnímate, čo potrebujú. Napriek tomu po celom dni sa vynárajú pochybnosti o tom, či konáte dobre, dokonca až výčitky typu, či ste dostatočne opatrná a zodpovedná mama.

Aké máte nároky sama na seba? Nakoľko si uvedomujete aj napĺňanie vlastných potrieb? Doporučila by som pozrieť sa na to koľko času trávite tým, že si dopĺňate vlastnú rovnováhu, robíte aktivity, ktoré vás tešia, rozvíjajú a podporujú? Toto sú dôležité otázky, aby ste predišla vyčerpaniu, ktoré prináša pochybnosti a strachy.

Skúste si pred spaním spraviť reflexiu dňa a sústrediť sa na to, čo všetko ste zažila. Ak ide o príjemný zážitok ostaňte s ním 20 sekúnd a naplno sa doň vnorte tak, aby ste zažila emóciu radosti, úspechu, schopnosti... Ak prídete k náročnej udalosti uvedomte si ako ste ju zvládla a oceňte sa za akýkoľvek pokrok, snahu, ktorú ste dosiahla . Na chyby nahliadajte ako na možnosť zmeny smerom ku konštruktívnemu riešeniu.

Na záver si skúste uvedomiť vďačnosť za všetko, čo ste v ten deň mohla prežiť a potešiť sa z toho.

Týmto spôsobom môžete nadobudnúť vyrovnanejší vnútorný pocit zo seba, zo života. Potom aj spánok bude uvoľnenejší.

Prajem všetko dobré.