Prečo sa mi štvorročná dcérka vzdiaľuje?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý deň,

rada by som sa poradila o tom, kde robím chybu. So skoro štvorročnou dcérkou sme si boli veľmi blízke. Máme za sebou 3 roky dojčenia. Dcérka veľmi na mne visela a bolo to veľmi milé.

Veľa času trávime spolu. Už začala chodiť do škôlky a celkom fajn si zvykla. Nie som prísna a nie som ani ukričaná matka.

V poslednej dobe sa mi začala akosi vzdialovať a vyslovene preferovať babičku. To ma na jednej strane teší, ale na druhej zraňuje. Neteší sa na mňa, keď príde po ňu do škôlky. Babičku vidí raz - dvakrát do týždňa.

Minule bola u babky a až akoby sa zľakla, keď som prišla a utekala odo mňa.

Kde robím chybu a ako to napraviť?

Ďakujem

Dobrý deň,

netrúfam si povedať, čo sa u vás deje, to by som s vami potrebovala viac rozprávať, aby som mala ucelený obraz o Vašom vzťahu s dcérkou.

To, čo sa však dá konštatovať v súlade s jej vekom a vývojovým procesom je, že dcérka sa osamostatňuje a otvára sa svetu, čo je veľmi dôležité a zdravé. Podľa vášho popisu máte veľmi pevný vzťah, a preto usudzujem, že so sebadôverou objavuje iné svety. Babička nie je cudzia, tiež ide o bezpečnú vzťahovú osobu, a preto si užíva čas s ňou.

Nemá to nič s odmietaním alebo strachom z vás. Ak chcete vedieť, čo má na babičke rada alebo čo je u babičky také príťažlivé musíte sa jej na to opýtať. Avšak nie s nejakým posudzovaním či smútkom alebo výčitkou, že sa od vás vzdialuje.

Buďte zvedavá, vstupujte do jej sveta a zdieľajte jej emócie. Tešte sa spolu s ňou zo vzťahu k babičke. Je úžasné, keď môže mať viacero blízkych vzťahov v živote, ktoré ju inšpirujú a obohacujú, žičia jej.

Prajem krásne dni.