Prečo sa 6 ročný syn udiera po hlave?

Zodpovedané
14. mar 2020

Dobrý večer,

náš 6 ročný chlapec sa udiera po hlave a to vtedy, ak niečo nezvládne. Nahnevá sa a búcha sa po hlave. Nie vždy, ale často sa to stáva.
Ešte mám taký problém, že udrie aj mňa. Minule hodil do mňa fľašu.

Je veľmi citlivý a aj milý, ale niekedy má takéto správanie. Skúšala som mu vysvetliť, že ma to bolí a nesmie ma udierať. Už dostal aj po zadku.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

naliehavé túžby, ktoré syn nedokáže zrealizovať a ani vyjadriť slovami mu zrejme prinášajú rôznorodé pocity. Môže ísť o zlyhanie, sklamanie, bezmoc. Tieto ho intenzívne rozrušia a uvoľňuje ich pomocou bitia. Dostáva sa do zajatia silnej intenzity emócií, počas ktorých nevníma, ako reaguje.

Vysvetľovanie a bitka, ktorú ste použili, sú reakciou na vlastný strach o to, aby ste dokázala syna zastaviť v nevhodnom správaní. To je samo o sebe samozrejme potrebné, ale nerieši synovo rozpoloženie. Ide o to, že synove emócie takýmto spôsobom zastavíte, ale nemôže ich silnú energiu uvoľniť. Preto sa epizóda hnevu bude opakovať. Či už voči vám alebo sebe. Súčasne, keď zastavujete udieranie syna svojou vlastnou silou (po zadku) ukazujete mu, že silnejší môže udierať slabšieho. Môže potom tento spôsob opakovať voči niekomu slabšiemu.

Synove búchanie do hlavy je formou upútania pozornosti preto, že potrebuje vašu pomoc na zvládnutie emočne náročnej situácie. Môžete vyskúšať nasledovné:

V prvom rade je potrebné uznať a pomenovať jeho pocity. Poviete napríklad: „Hneváš sa, lebo to a to nie je podľa tvojich predstáv.“ Ak začne udierať vás alebo seba po hlave, jemne mu chyťte ruku a povedzte, že bitie bolí. Snažte sa hovoriť pokojným hlasom, nekričať, ani sa mu nevyhrážať. Ukážte mu vhodné spôsoby, ako môže prejaviť svoje emócie. Napríklad búchanie do vankúša, hádzanie mäkkých loptičiek do krabice, čarbanie na papier.

Ostávajte pri synovi, nenechávajte ho s intenzívnymi emóciami samého.
Keď sa upokojí snažte sa zistiť, čo ho vlastne tak veľmi sklamalo a skonštatujte, že udieranie seba či iných mu neprinieslo to po čom túži, a preto je potrebné nájsť niečo iné.
Sprevádzajte ho rozmýšľaním. Zistite, čo v danej veci už dokázal spraviť, pomôžte mu navádzajúcimi otázkami prísť na to ako môže problém riešiť.

Takéto sprevádzanie situáciou synovi dáva najavo, že dôverujete v jeho schopnosti zvládať náročné situácie. Vyjadrujete porozumenie a podporu, že sa to časom naučí aj sám. Ukazujete mu, že ho máte rada nech sa deje čokoľvek a súčasne vníma, že nevhodné správanie je neprijateľné, lebo vždy ho zastavíte. Jasne a láskavo, nie silou. Postupne by sa malo nevhodné bitie meniť na neškodné uvoľňovanie silných emócií.

V prípade, že si nebudete istá, nakoľko je synovo správanie v poriadku, je vhodné kontaktovať odborníka.

Želám Vám nech sa darí.