Poradíte ohľadom uspávania dvojičiek cez obed?

Zodpovedané
24. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich dvojičiek, ktoré majú 2 roky a 8 mesiacov. Od určitého času som ich začala uspávať v kočíku, lebo mi to veľmi šetrilo čas. Deti pekne zaspali, preložila som ich do postieľok a spali niekoľko hodín. Časom a vekom však boli ťažší plus váha kočíka a rozhodla som sa predať kočík.

Tým pádom budeme musieť poobedný spánok a uspávanie vymyslieť inak. Už vymýšľajú, lebo majú svoj rozum. Chcú sa hrať a obávam sa spánku cez deň.

Pár mesiacov spia vo veľkých posteliach, takže môžu vymýšľať. Neviem si predstaviť oboch naraz uspávať. Už sme pár spánkov vynechali, keďže veľmi štrajkovali. Bojím sa, že im spánok bude chýbať a ako sa naučia zaspáva v škôlke.

Večer uspávame tak, že zhasneme, povieme dobrú noc, pustíme uspávanku (iba inštrumentálne skladby). Chvíľu si poblabocú a zaspia sami. Cez deň však taká tma nie je a tipujem, že budú utekať.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmena rutiny zaspávania chce svoj čas. Vychádzala by som z toho, že návyk samostatného zaspávania vašim deťom nie je cudzí. Usudzujem na základe popisu večerného rituálu. Preto by som sa snažila dodržať ho aj na obed. Problematické svetlo by som riešila zaobstaraním dobrého zatemnenia: rolety, žalúzie, závesy s úpravou black out.

Ďalej skúste zabezpečiť usporiadanie postelí tak, aby boli od seba oddelení. Vzhľadom na predošlé používanie kočíka, kde každý mal svoj priestor a rýchlo zaspali mohli by ste na samotné zaspatie použiť napríklad aj hojdavak, detské interiérové stany, ktoré by boli najbližšie tomu na čo boli v kočíku deti zvyknuté (obmedzený pohyb, vzájomný kontakt, príjemný pocit hniezda). Alternatívou oddelenia je aj použitie separátnych izieb, ak je to možné.

Snažte sa udržiavať denný program spánku, to znamená zhruba jeho čas. Avšak rozpätie od ranného zobudenia nech je min. 4 hodiny. Dodržiavajte rutinu samotného ukladania napr. krátka rozprávka, uspávanka. Nezabudnite obľúbenú vec ak majú (tulkáč, plyšák), krátka rozlúčka.

Chápem vaše obavy o naplnenie spánkovej potreby detí. Skúste si uvedomiť , čo môžete v tomto procese naozaj ovplyvniť. Keďže budúcnosť to nie je, nezaoberajte sa myšlienkami tipu ako budú zaspávať v škôlke, alebo aké problémy môžu nastať . Tie môžu len znásobiť vaše obavy a nezabudnite sú len vymyslenými scenármi vo vašej hlave, ktoré nikdy presne tak nenastanú. Riešte to, čo je tu a teraz.

Držím palce