Môže prerušované spanie zle vplývať na štvorročnú dcérku?

Zodpovedané
2. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na oddelené spanie. Mám štvorročné a 17 mesačné dieťa. Pár mesiacov sme spali oddelene. Kým mladšia dcérka bola maličká, tak veľa plakávala.

Teraz vyše pol roka spíme vsetci spolu. Manžel si ale myslí, že mladšia dcérka ruší staršiu v spaní a mali by sme sa rozdeliť každý s 1 dieťaťom. Staršia chce, aby sme spali spolu.

Občas ju v noci mladšia zobudí, ale nemá problém opäť zaspať. Občas sa stalo, že keď mladšia veľmi plakala, tak staršia na ňu začala kričať, že nech je ticho. Ale to bolo výnimočné.

Môže prerušované spanie zle vplývať na štvorročnú dcérku?

Aj večer a aj ráno sa musia prispôsobiť jedna druhej, čiže nespia úplne dokonalo ako by spali osamote.

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby som Vám vedela odpovedať plnohodnotne, potrebovala by som s vami rozprávať a pochopiť dynamiku fungovania celej rodiny. Preto odpoviem na základe toho, čo ste popísala.

V prvom rade by som vychádzala z toho, že dcérka túži po spoločnom spaní, čiže delenie jej nevyhovuje, túži mať oboch rodičov pri sebe. Tak ako popisujete občasné vyrušenie mladšou sestrou nijako neprežíva, v podstate hneď zaspí.
Dcérka nekonštatuje žiadnu nespokojnosť a sama si spoločné spanie vypýtala. Preto si myslím, že tento stav zodpovedá jej potrebe bezpečia a tým pádom aj pokoja v tomto období. Nijako by som to teda nemenila.

Pekné dni želám.