Dvojmesačný synček cez deň poriadne nespí. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
22. okt 2020

Dobrý deň,

mám dvojmesačného synčeka, ktorý bol po pôrode prevezení na JIS do Banskej Bystrice kvôli zápalu pľúc. Prvé dni keď sme mali byt čo najviac spolu bol v inkubátore. Domov sme si ho priviezli až po 14. dňoch.

Začiatok doma nebol ťažký, rýchlo sme si na seba zvykli (ja som s ním bola 4 dni v nemocnici, kým nás prepustili). Pomerne rýchlo som mu vytvorila nejaký ten režim. Ale, už zo začiatku sme mali tak trosku problém so spánkom cez deň. Pretože mi nikde nechcel spať, teda iba na mne. Mne to prišlo, že si potrebuje vynahradiť ten čas, čo sme boli od seba. Vždy tak prespal aspoň 2 hodiny.

Zo začiatku mi ráno pospal aj v kočíku nejakú tu hodinu a pól, ale to sa postupne začala skracovať až nakoniec viac plakal ako spal. Tak som si zaobstarala nosič. V nosiči spi aj dve hodiny aj teraz.

Len sa mi jedna o to, že posledné cca dva týždne cez deň spi tak max po pól hodine po každom papaní. Teda až na obedný spánok, to s ním vždy idem von v nosiči. No len neviem ako dosiahnuť to, aby pospal aspoň hodinu aj doma, kvôli tomu, že je potom nervózny a plačlivý. Keď ide papať, tak nevie, že či má papať alebo spať. Keď zaspí na mne a položím ho do postieľky, alebo na posteľ vedľa mňa a do 10 minút je hore. A uspať ho naspäť je zložité.

Ale v noci so spánkom nemáme žiadny problém (klop,klop). Okúpem ho okolo 18.30 - 19.00, napapá sa, aj to väčšinou s plačom, kvôli tomu, že je unavený a pri polke fľaše zaspí a papá už pospiačky. Nechám ho odgrgnúť, uložím do postieľky a spi kým nie je hladný.

Viete mi poradiť čo s tým?

Ako ho naučiť na kočík?

Ďakujem

Dobrý deň,

každé dieťatko pôrodom prekonáva extrémne namáhavú zmenu prechodu na život mimo mamy. Vášmu synčekovi k tomu pribudla ešte dvojtýždňová separácia od spojenia s vami ako bezpečnej vzťahovej osoby. Ide o traumatizujúci stav s pocitom ohrozenia existencie. S týmto stavom sa vyrovnať znamená dlhý čas uisťovania sa o tom, že teraz už je všetko v poriadku a ste stále pri ňom.

Veľmi správne ste zvolila nosič, v ktorom ako ste sama popísala je úplne v poriadku a spinká. Treba mu poskytovať túto starostlivosť, aby prekonal stres z ohrozenia pri každom vašom vzdialení sa počas dňa. Preto vám odporúčam , aby ste nezavádzala žiaden kočík, ale nosila ho, čo najviac v nosiči. Pokojne sa môžete striedať aj s manželom pokiaľ s tým bude synček spokojný. Takto rýchlejšie prekoná tento emočne náročný stav a bude ďalej pokojne prosperovať vo vývoji.

Želám veľa pokoja a trpezlivosti.