Ako zlepšiť vzťah so štvorročnou dcérou?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom štvorročnej dcérky. Asi rok som mala problémy s pretrvávajúcimi migrénami. Najskôr sa opakovali asi dvakrát do mesiaca a potom sa to už vystupňovalo tak, že ma takmer permanentne bolela hlava. Alebo sa mi spúšťali migrény trojdňové a opakovalo sa to niekoľkokrát do mesiaca.

Občas som sa musela vypýtať aj z práce, takže začali aj problémy v práci. Riešila som to aj s lekármi. Nakoniec sa prišlo na príčinu a problém s migrénami sa vyriešil.

Teraz som síce bez migrén, ale mám problémy s dcérou, ktorá počas toho migrénového obdobia zažila veľakrát odmietanie z mojej strany. Videla ma stále len ležať. Pomôcť mi s ňou nemal kto.

Jediný, kto mi pomáhal s dcérou bol muž. Lenže on dcéru skôr rozmaznával, zmenil všetky jej návyky podľa seba. Režim mala takmer nijaký. Proste tu bol chaos.

Keď dcéra prišla za mnou a chcela sa hrať, tak som ju musela poslať preč, lebo som nebola schopná žiadnej hry. Najhoršie obdobie boli posledné dva mesiace. Teraz je situácia taká, že dcéra ma vôbec nerešpektuje a odmieta ma.

Som tu ako keby zbytočná. Aj keď sa teraz chcem dcére venovať, tak využíva situáciu tak, že všetko musí byť tak ako chce ona. Ja s výčitkami svedomia, že som ju zanedbávala a asi to dcéra cíti.

Je nalepená skôr na mužovi a keď ho vidí, tak sa teší. Pri mne je toiné.

Ako mám napraviť môj vzťah s dcérou?

Už ani neviem ako sa s ňou hrať. Dcéra vymýšľa hry s panáčikmi a ja s nimi musím niečo stále rozprávať. Na inú hru sa nedá presmerovať. A ak sa dá, tak na 5 minút.

Čo sa týka obliekania, kúpania a jedla, tak okolo toho je každý deň obrovský krik a odmietanie. Buď chce všetko sama a mňa odstŕka, alebo sa nechá obskakovať.

Ako sa mám dostať von z tohto chaosu?

Ďakujem

Dobrý deň,

obdobie, ktoré s dcérkou prežívate je adekvátne tomu, že nastala po roku výrazná zmena vo vašom vzťahu. Veľmi prajná a podporná, ale dcérka ju potrebuje pochopiť a prijať, a to prostredníctvom vášho vedenia.

Využite spôsob, ktorý vám ponúka, a tým je hra s figúrkami. Intuitívne si dcérka potrebuje rozprávaním cez figúrky ujasniť, čo sa stalo, uistiť sa, že to, že mama ju posielala preč nemá nič spoločné s ňou ako osobou, že to bolo len preto, lebo mamina mala problémy o ktoré sa musela postarať. Teraz je už po nich a je tu pripravená s tebou byť a postarať sa o teba. Potrebuje uistenie, že záťaž je preč, skončila sa a že vy ju prijímate a máte rada takú aká je. Odmietanie zrejme brala ako spochybnenie vlastnej identity, a tak prežívala dlhodobo zneistenie. Preto sa teraz potrebuje opakovane uisťovať a vy by ste jej to mala dožičiť dovtedy pokiaľ to bude potrebovať.

Je potrebné rešpektovať dcérkine potreby s láskavosťou a súčasne samozrejme aj tie svoje. To znamená ak sa nevhodne správa, uvedomte si správanie je len vrchol ľadovca, pod ktorým je ukryté právoplatné prežívanie, ktoré hovorí o jej nenaplnenej potrebe.

Napríklad: jedlo. Vy rozhodujete o tom, čo pripravíte, ale ona sa najlepšie pozná a vie koľko potrebuje zjesť. Ak sa vám zdá, že vymýšľa, lebo jej nechutí, nebudete ju nútiť, ale dáte možnosť zjesť len to, čo chce. Nezačnete pripravovať iné jedlo. Tak jej dáte limity v rámci ktorých sa môže učiť zdravo o sebe rozhodovať.

Je prirodzené, že keď nie je podľa nej, tak sa nahnevá, kričí. Vtedy koná pod vplyvom emócií. Treba si uvedomiť, že žiadna emócia nie je zlá, teda ani hnev. Je to emócia ako každá iná, dieťa má na ňu nárok, je v poriadku, že sa takto cíti. Treba len vytvoriť priestor na to, aby ju uvoľnila a prijala, že okrem toho, čo chcela, stále má možnosť nebyť hladná a skúsiť zjesť to, čo má pred sebou. Učí sa tak veľa o sebe, o tom kde sú jej hranice.

Viac o rešpektujúcom a láskavom prístupe, tipoch ako na to a praktických príkladoch zo života nájdete v knihe Ako prežiť rodičovstvo viac o nej tu https://martina.vagacova.sk/?page_id=1086

Taktiež informácie o prednáškach, kurzoch či individuálnom poradenstve môžete sledovať na web stránke, Instagrame, FB.

Prajem príjemný deň.