Dobrý deň,
dcérka má 10 mesiacov a prežívame obdobie všetko spolu a ani na krok bez maminky. K niekomu inému nejde, tak možno na dve minúty. Pomáham si preto pri prácach, keď potrebujem ruky voľné že si ju dám do nosiča a tak pokiaľ sa dá spravím čo potrebujem.
Dcérka sedí aj lozí ešte nechodí. V drvivej väčšine prípadov zaspí na prsníku. Niekedy je to beh na dlhé trate a aj po zaspatí sa po krátkom čase prebudí a hľadá (uisťuje sa ze som tu, príp pýta ešte papať). Trápi ma však, že od nej nemôžem počas celého spánku odísť kvôli tomu, že sa takto budí niekedy aj v priebehu odpočinku po 14/20/40 minútach.
Pri prekladaní do postieľky koniec spánku, v postieľke mi sama nezaspí keď ju nechám spať teda vo veľkej posteli a odišla by som padá z postele. Problém je, že sa tak ticho zobudí a rozhodne odísť, resp. ísť za mnou, že naozaj nepočujem ani pri otvorených dverách, že sa zobudila a teda končí to pádom z postele. Keď teda chcem, aby normálne spinkala a vyspala sa aspoň tu hodinku musím ležať pri nej alebo ak sa šťastne podarí aspoň byť v miestnosti.
Bývame u svokrovcov, budúci rok plánujeme stavať. Metódy vyplakania a ani podobné neuznávam. Dcéra je prvorodená a koncom februári bude mať rok.
Vopred ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
Vaša dcérka zjavne prechádza prvou separáciou, a to je proces, ktorý vyvoláva strach. Preto bezpečie, ktoré ste pre ňu vy ,nechce opustiť ani na chvíľu. Dá sa však pracovať s tým, že postupne ju naučíte, aby dokázala vydržať pri vás nejaký čas aj keď sa jej hneď nevenujete.
To, čo môžete pre ňu spraviť je, že v čase obedného aj večerného spánku vytvoríte svoj rituál. V izbe nech je prítmie, dieťa nakojíte, prečítate rozprávku, zaspievate uspávanku a skúsite dcérku uložiť do postieľky, vedľa ktorej si sadnete.
Ak bude nekľudná, dajte jej obľúbeného plyšáka, mojkáča, prípadne knižku a nenúťte ju zaspať. Buďte pri postieľke, ale nechajte ju nech sa skúsi upokojiť sama. Nápomocný je váš prijímajúci postoj, k tomu, že aj zaspávanie potrebuje svoj čas, aby ho dcérka zvládla. Je kľudne možné, že keď prijmete túto zmenu v jej režime a budete jej dôverovať, že je schopná si nájsť spôsob ako zaspať, postupne sa to iste naučí.
V prípade, že by začala plakať, chvíľu počkajte, potom k nej pristúpte, upravte jej čo treba, pohladkajte ju a opäť si pri postieľke sadnite.
Čo sa týka režimu spánku, správny čas nájdete tak, že dcérku pozorujete, vciťujete sa a na základe toho zbadáte príznaky únavy.
Zmeny sú pre každé dieťa náročné, ale ich zvládaním sa vyvíja smerom k samostatnosti. Preto treba rátať s tým, že zmena potrebuje čas a trpezlivosť.
Držím palce a prajem príjemné dni.
Martina Vagačová
tel: 0903 159 488
mail: vagacova@efektivne-rodicovstvo.sk
https://efektivne-rodicovstvo.sk/