Ako vysvetliť synovi, že jeho tatík nie je jeho biologický otec?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý večer,

doma máme 5 ročného syna. Je môj z predchádzajúceho vzťahu. S manželom sme sa dali dokopy, keď mal syn 3 roky. Malý ho volá tatík, začal mu tak hovoriť sám od seba. Zvažujeme ako a kedy synovi povedať, že manžel nie je jeho biologicky otec. Nechceme mu to povedať príliš neskoro, aby sme s tým potom nemali problémy.

Nevieme si predstaviť ako by mohol na to zareagovať. Bojíme sa toho dňa. Nevieme nájsť správne slová a vety, aby sa nenahneval a aby to nepochopil zle. Nechceme, aby vyhľadával biologického otca. Nerozišli sme sa v dobrom a nechceme s ním mat nič spoločné.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš synček potrebuje vedieť pravdu, aby vám mohol v živote dôverovať. A tak mu jednoduchým spôsobom povedzte, že tatík, ktorého pozná, sa ním stal tak, že ho prijal do svojho srdca keď mal 3 roky. Je jeho synom zo srdca a navždy bude. Avšak jeho otec, z ktorého vznikol v mamininom brušku, žije toľko a toľko rokov niekde inde bez nich.

Je potrebné prijať akúkoľvek emóciu, ktorá pri rozhovore vznikne a nechať ju uvoľniť. Ak by reakcia bola silná treba stáť pri ňom dovoliť mu bezpečne nechať pocity plynúť von. Potom treba poskytnúť uistenie, že stojíte vždy pri ňom vy i terajší tatík a máte ho radi so všetkým.

Ubezpečte ho, že odchod jeho prvého tatina nemal nič spoločné s ním. Bol to dospelácky problém, ktorý ste sa rozhodli riešiť rozchodom, lebo tak to bolo najlepšie pre vás všetkých. Ak by chcel otca hľadať, treba mu povedať , že keď bude veľký rozhodne sa či to chce urobiť.

V prvom rade je potrebné vyriešiť, aby z vás syn cítil istotu v tom, čo hovoríte a nie strach, lebo od toho veľmi záleží, ako to syn vezme. Ak si nie ste istá, ako to zvládnuť, určite sa choďte poradiť k odborníkovi.

Všetko dobré želám