Ako vychovávať 1,5 ročného a trojročného syna?

Zodpovedané
10. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výchovy 1,5 ročného a trojročného syna. Prechádzame klasickými vývojovými problémami, ktoré sa nám celkom darí zvládať.

Trápi ma však správanie staršieho syna voči mladšiemu. Nevie na neho dať pozor v tom zmysle, že si neuvedomuje, že mu častokrát svojim správaním môže ublížiť.

Neubližuje mu vedome v štýle bitia. Skôr v rámci jašenia, hry. Keď sa naháňajú, tak ťahá mladšieho brata za oblečenie. Trhá mu veci z rúk, a to často končí pádmi.

Všetko so smiechom, nie otvorene agresívne. Keď mladší vylezie na stoličku, tak ho stiahne za nohy, aby nespadol. Neuvedomuje si, že mu ublíži tým, ako ho stiahne.

Snažila som sa ho naučiť, aby vždy zavolal mňa ak náhodou vtedy nie som pri nich, ale nechcel to pochopiť. Syn je veľmi rozumný, rozpráva, chápe, keď mu niečo vysvetľujem. Rýchlo sa učí.

Toto jedno ho neviem naučiť a som z toho nervózna. Nechcem od neho, aby ho strážil, resp. zastával funkciu rodiča. Skôr chcem, aby radšej nerobil nič.

Ako mám postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

úplne chápem, že trojročný syn, ktorý veľmi dobre rozpráva a prejavuje znaky pochopenia je pre vás mätúci. Vzbudzuje totiž vo vás očakávanie správania, ktoré potrebuje vôľové ovládanie sa, regulovanie vlastných emócií. Toho však ešte nie je schopný. Nemá na to dostatočne vyvinutý mozog.

Preto nie je možné sa spoliehať na to, že aj keď vám niečo sľúbi ( lebo v danom momente chápe, čo hovoríte), že si v inom momente spomenie na inštrukciu a koná podľa nej. Vývoj má svoje načasovanie a môžeme ho podporovať, ale nie urýchľovať. Preto dôverujte synovej výbave a na základe pozorovania a vnímania synových potrieb prispôsobujte svoje očakávania. Inými slovami, keď viete, že synovia sa práve dynamicky zabávajú, nemali by ostať mimo vášho dohľadu.

Ak potrebujete niečo urobiť a nemôžete ostať pri nich, buď ich zapojte do svojej činnosti, alebo ich odeľte či zaujmite kludnejšou aktivitou. Bezpečie je rodičovská zodpovednosť.

Prajem príjemný deň.