Ako sa správať k 8,5 ročnej dcére, ktorá odvráva?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 8,5 ročnej dcérky, ktorá papuľuje, odvráva, nič neurobí.

Ako sa máme k nej správať?

Ako ju zmeniť?

Za odpoveď ďakujem.

Dobrý deň,

správanie dieťaťa, ktoré je neslušné, drzé, či neochotné najčastejšie zakrýva niečo pod povrchom. Často ide o bezmocnosť.

Preto ak sa dcérka nevhodne správa, skúste nájsť skutočný motív, aby ste odpovedali na to, čo práve rieši.

Vzhľadom na to, že ide o napäté situácie v prvom rade skontrolujte, ako sa cítite Vy rodičia. Ak vo Vás rastie hnev, akceptujte ho, ale nenechajte sa ním zaplaviť. Urobte niečo, čo Vás ukľudní (hlboký dych) a pomôže si získať nadhľad. Potom sa venujte tomu, ako sa cíti Vaše dieťa. Tým nereagujete na to, čo robí, ale hľadáte prečo to robí.

Príklad: „Si nešťastná, že treba odísť z ihriska, keď kamarátky ešte ostávajú? Je to v poriadku. Nie je ale v poriadku ako sa so mnou rozprávaš.“ Ak je dieťa v silnej emócii, pomôžte mu zvládnuť ju. Potom skúste začať rozhovor: „ Keď sa porozprávame môžeme spolu vymyslieť niečo, čo sa bude páčiť aj tebe aj mne. Ideme na to?“ Nakoniec hľadajte spôsob, ktorý v istej miere uspokojí obe strany, Vás aj dieťa.

Týmto prístupom sa dcérka učí, že záleží na jej potrebách a naplní ich vtedy, ak berie do úvahy potreby druhých. Zároveň od Vás zažije aj rešpektujúci spôsob rozhovoru, ktorý sa stáva pre ňu modelom. Dieťa sa učí z toho, čo od rodiča zažije.