Ako riešiť žiarlivosť 5 ročnej dcéry na mladšieho brata?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 5 ročnej dcérky, ktorá podľa všetkého veľmi žiarli na svojho 8 mesačného brata. Doteraz bola jedináčik a všetku pozornosť mala ona. A to nielen od nás rodičov, ale aj babiek, dedkov, strýkov.

Zrazu sa narodil malý brat a vtedy prišiel zlom. Pravdepodobne sa jej zrútil svet jej očami. Všetka pozornosť ide na malého, pretože je veľmi naviazaný na mňa. Prednedávnom prekonal chorobu a to vtedy bol nehorázne uplakaný. Nosil sa vyslovene na rukách, odmietal príkrm a bol len dojčený na vyžiadanie.

Teraz ešte aj v noci som niekedy aj 7x hore kvôli nemu a som čím ďalej, tým viac unavená. A to všetko vidí dcérka, ale vôbec mi to neuľahčuje. V poslednej dobe odmieta chodiť do škôlky. Milovala škôlku, lebo tam boli deti a vždy odo mňa chcela, aby som po ňu chodila až pred zatvorením škôlky. Každé ráno sa tešila, no teraz začala vzdorovať.

Odmieta vstávať ráno, odmieta sa obliekať, odmieta sa prezliecť. V škôlke robí scény a keď nefunguje spustí srdcervúci plač.
Veľakrát sme jej všetko vysvetľovali, je v predškolskej triede.

A samozrejme sme sa aj sa pýtali, že prečo nechce chodiť do škôlky. Vždy dostaneme len odpovede tipu, budete mi chýbať a nechcem byť bez vás.

Ako jej mám vysvetliť, že do škôlky musí chodiť bez toho, aby mi robila doma večer a aj ráno scény?

Problém je v tom, že ona strašne kričí a tým pádom mi večer budí syna a potom sa mi zase všetko posunie. Zase uspávam malého a ja som v posteli tak o 23. hodine.

Vždy sme ju chválili a vraveli ako nám veľmi pomáha a aká je šikovná, no ale začala sa správať úplne opačne.

Ako mám s dcérkou komunikovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo vašom popise hneď na začiatku presne vystihujete o čo dcérke ide. Príchod brata je traumatizujúcim zásahom do jej života. Jednoducho všetko sa zmenilo a ona má pocit, že jej miesto v rodine už nie je pevné. Brat narušil jej pocit bezpečia. Všetky tieto jej pocity sú pravdivé, a tak aj s nimi treba narábať. Tak ona situáciu prežíva.

Preto vždy, keď na ňu prichádza ťažká chvíľa priznajte jej, že situácia nie je ľahká, nemáte na ňu toľko času koľko aj vy by ste rada mala.

Povedzte jej, že napriek tomu je vaše milované dievčatko, dcérka a nikto iný nie je pre vás tým čím je len ona. Potom vymenujte kto ona pre vás je . Môžete jej vyrobiť nakreslený list, kde dáte obrázky všetkého, čím je pre vás neopakovateľná, inšpiratívna a úžasná. Taký istý by mohol vyrobiť aj manžel a potom by ich mala mať niekde vyvesené, aby si mohla pripomínať, že to je ona. Takto ma rodičia milujú. Zároveň si skúste vyhradiť čas len pre ňu, keď je malý najedený,... a strávte s ňou hoci aj len 15 minút v činnosti, ktorú ona navrhne.

Čo sa týka odchodu do škôlky, keď začne vzdorovať opäť vypočujte jej emóciu, uznajte ju a čo najviac skúste do ranného rituálu zaradiť maličkosti, ktoré ju potešia ako napríklad: čítanie pri raňajkách, spoločná pesnička, rozprávanie, čo si užijete, keď príde po škôlke.

Odporúčam Vám knihu Laury Markham: AHA! RODIČOVSTVí, SOUROZENCI. Nájdete tam vysvetlenia , modelové situácie, príklady, ktoré sú veľmi inšpiratívne a nápomocné.
Ak by ste potrebovali individuálne poradiť, nech sa páči môžete ma kontaktovať.

Prajem veľa trpezlivosti.