Ako riešiť večerný boj so zaspávaním a nočné budenie 8 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
6. dec 2020

Dobrý deň,

píšem Vám už naozaj zo zúfalstva, lebo už si naozaj nevieme dať rady so synom. O dva mesiace bude mat 8 rokov. Od malička je veľmi citlivý a doteraz skoro za všetko plače. A to aj za úplne banálne veci typu napr. nedovolím mu obliecť si kraťase, keď už bola vonku zima.

No poslednú dobu, keď povieme, aby si išiel umyť zuby a spať, tak nastáva u nás šialený kolotoč. S mužom prichádzame o zdravý rozum.
Stále niečo vymýšľa a väčšinou sa to nezaobíde bez plaču. Robí stále niečo len preto, aby nemusel ležať. Ide aj 6x v priebehu hodiny na záchod, chodí smrkať, piť. Niekoľkokrát nám zaželá dobrú noc a potom chce, aby sme mu napravili perinu. Potom mu zase vadí, že počuje praskať radiátor a stále niečo.

Posledný mesiac toto robí aj v noci. Proste príde do spálne začne plakať povie mi aby som prišla za ním mu dať pusu, zas ide x krát na wc, stále chodí do spálne a opakuje dokola mami mami mami.

My sme už skúšali asi naozaj všetko. Muž mu zase začal čiat pred spaním lebo sme si mysleli, že možno mu chyba pozornosť lebo ma polročnú sestričku ale nepomáha naozaj nič. Včera sme mu dovolili spať s nami v posteli. Spal celú noc a ani necekol.

Čo máme robiť?

Zapájam ho aj do domácich prác a aj s malou pomáha. Zvažujem návštevu psychológa, lebo už nám to prerastá cez hlavu.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu sa zdá, že synček prežíva výrazné zneistenie. Nechce byť v noci vyčlenený sám, pretože práve spojenie s vami je podpora, ktorú potrebuje. Počas spánku vie, že je mimo vašej blízkosti, ktorá mu dáva bezpečie a istotu. Preto stále odďaľuje moment, kedy sa musí oddeliť. Dokazuje to aj pokojný spánok v noci u vás. Preto ak sa to len trocha dá, dajte mu matrac do vašej spálne alebo dovoľte spať s vami, prípadne mu skúste povedať, že keď sa v noci zobudí môže prísť za vami do spálne a ostať spať s vami.

Je dôležité, aby ste prijímali jeho prežívanie ako pravdivé a vypočuli si jeho potrebu bezpečia a istoty. Nebojujte s ním, pretože tým mu ukazujete, že nechápete a nerozumiete a on potom nemá inú možnosť než zvyšovať intenzitu nevhodného správania, aby ste ho vzali do úvahy. Aj negatívna pozornosť je lepšia ako žiadna.

Potrebuje sa uistiť, že ho chápete a dôverujete jeho schopnosti aj takúto výzvu zvládnuť. Môže aj dlhšie trvať než sa zasa dostane späť do svojej izby, ale aj to bude úplne v poriadku.

Okrem sestričky aj tento mimoriadne psychicky náročný čas môže výrazne ovplyvňovať vášho citlivého synčeka. Preto trpezlivo synčeka sprevádzajte aj touto výzvou.

Veľa šťastia!