Ako riešiť strach trojročnej dcéry?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcéry. Zavčasu sme s ňou riešili tému cudzí ľudia a ona sa teraz bojí, že ju môže niekto cudzí ukradnúť.

Bojí sa hlavne chlapov.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

emócie vždy prinášajú odkaz, ktorý je pre nás dôležitý. Preto je treba ich prijať, teda vypočuť a na základe toho dieťa podporiť.

Porozprávajte sa s ňou o jej strachu, napriek tomu, že predpokladáte príčinu vzniku. Pozorne načúvajte, aby ste zistili čoho presne sa bojí. Počúvajte medzi riadkami. Uznajte jej, že je to v poriadku. Povedzte, že každý máme svoje strachy, ktoré nás upozorňujú, aby sme si vytvorili bezpečie.

Môžete sa skúsiť podeliť o svoje riešenia. "Tiež som sa tak niekedy cítila, zažila niečo podobné, je to nepríjemné. Chápem, ako sa cítiš. Máš chuť počuť, čo mi v takýchto chvíľach pomohlo?"

Vtedy pocíti vaše pochopenie, jej mozog vyhodnotí, že je v bezpečí a otvorí sa vám. Potom bude schopná začať rozmýšľať, ako riešiť situáciu, keď ju prepadne strach z cudzej osoby.

Snažte sa, aby spoločne s vami vymyslela, čo spraví. Vy ju smerujte navádzajúcimi otázkami k riešeniam. Ona nech vyberá, lebo potom si budete istí, že ich dokáže uplatniť aj mimo vás rodičov (v škôlke, u starkých).

V konkrétnej situácii, keď sa bojí, snažte sa vytvoriť, čo najväčšie bezpečie. Znamená to prijímať to , ako sa cíti. Uznávať jej strach a to čo hovorí napriek tomu, že vám to nedáva logiku.

Nezabúdajte, že je to jej súkromná pravda a nemusíte sa s ňou stotožniť, ale potrebujete ju prijať. Dcérka potom prežije vaše porozumenie a tým sa prehlbuje jej dôvera k vám. Jemne sa jej dotknite, ak vám to dovolí , stíšte hlas, buďte len pri nej a vysielajte lásku a pochopenie.

Niekedy vie byť nápomocné spomenúť si na vlastné detstvo, vžiť sa do úlohy dieťaťa a dať si niekoľko otázok:
• Čo by mi v takej situácii najviac pomohlo?
• Čo by som potrebovala?
• Čo by som chcela počuť?
• Čo by som chcela, aby teraz rodič urobil?

Zväčša je to presne to, čo daná situácia potrebuje. Veľakrát nič len empaticky počúvať.

Ako povzbudenie ešte citát Larry Cohena: “Aby ste boli odvážny, musíte sa báť“

Pekný predvianočný čas želám.