Ako riešiť problém so spánkom 11 mesačnej dcéry?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

mám 11 mesačnú dcéru, ktorá má reflux. Tak sme sa naučili zaspávať len pri mne a hojdať sa. Ale potrebujem, aby sa naučila zaspávať sama, lebo vždy, keď zaspí a odídem, tak sa zobudí.

Skúsila som vyplakanie. Vždy, keď plače, tak vydrží aj dve hodiny a potom sa povracia.

Ako ju naučím zaspať o samote?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

aby sa dcérka naučila sama upokojiť a zaspať, tak je potrebné vytvoriť najmä podporný, opakujúci sa spôsob uspávania.

Súčasne je nápomocné myslieť aj na to, že spánok je vlastne časom istej separácie od rodiča. Vytvorenie opakujúceho sa rituálu pred spaním, preto pomôže k odbúraniu strachu a pokojnejšiemu spánku.

K tým účinným patria najmä čítanie rozprávok a spievanie uspávaniek. Mamin hlas ju jednak upokojí, ale aj prehĺbi dôveru v rozvíjajúcom sa vzťahu.

Aby ste dcérku naučila samostatnému zaspávaniu je dobré začať postupne. A to tak, že ju budete najprv hojdať menej. To znamená, že si dáte vedľa postieľky stoličku a hojdáte ju len do polospánku. Následne ju uložíte do postieľky. Ostanete na stoličke pri nej a necháte ju zaspávať. Sedíte tam, len ako uistenie, že ste pri nej. Nemali by ste jej venovať pozornosť, len sedieť.

Keby začala plakať, pohladkáte ju, prikryjete a zasa si sadnete. A týmto spôsobom počkáte až kým zaspí.

Nech sa Vám darí.