Ako riešiť prílišnú naviazanosť trojročnej dcérky?

Zodpovedané
18. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prílišnej naviazanosti trojročnej dcérky. Večerný plač pred spaním. Plače, keď jej otec chce umyť zúbky. Nechce sa sama obliekať, aj keď to sama vie.

Ako jej pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

správanie Vašej dcérky poukazuje na vnútorné zneistenie.

Keďže mama je pre ňu najväčšie bezpečie a istota, naviazanosťou vyjadruje potrebu podpory a uistenia. Preto vytvárajte chápajúce a neodsudzujúce prostredie.

Napríklad, ak sa odmieta sama obliecť, empaticky ju sprevádzajte postupnými krokmi k zvládnutiu obliekania. Asistujte (podávaním vecí) a slovne podporujte to, čo práve robí: Jedna rúčka už je v rukáve a teraz šup pošli aj druhú rukávovým tunelom. Na záver oceňte jej snahu a konkrétne popíšte, ako obliekaním samostatne prešla.

Ak samostatnosť nie je podporovaná a oceňovaná, dieťa si vytvára pocity zahanbenia a pochybností voči sebe.
Prajem pekné dni.