Ako reagovať na zlosť trojročného syna?

Zodpovedané
21. feb 2021

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom správania trojročného syna, ktorý si vydobíja veci (film, hračku) vreskotom alebo škaredým správaním ku mne ako k matke.

Vrčí na mňa. Dokonca mi povie, že som blbá. Mám aj staršieho 10 ročného syna a k nemu sa správa agresívne. Mladší staršieho bije. Bezdôvodne ho kopne, alebo hocijako ublíži.

Snažíme sa mu dohovárať. Skúšame aj krik, no zaberie to na malú chvíľku.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zlosť Vášho trojročného synčeka je jednou z typických reakcií dieťa vo vývojovom štádiu osamostatňovania ..de o reakciu dieťaťa, ktorá vychádza z podvedomia. Hovorí o tom, že v situáciách, keď používa udieranie, hryzenie, slovnú opozíciu cíti strach a ohrozenie. Nerobí to teda preto, že vedome chce niekomu ubližovať! Ak vezmeme do úvahy neschopnosť 3 ročného dieťaťa vyjadriť svoju emóciu, pochopíme, že namiesto toho koná. Znamená to, že keď nájde okolo seba nejakú osobu, buchne, hryzne, kričí. Je to impulzívna reakcia.

Bezprostredná reakcia:

  • Ihneď ukončite bitku, slovné napádanie. Dôležité je, aby to bolo láskavé a jasné.
  • Ukľudnite seba i dieťa: vezmite ho za ruky, čupnite si k nemu tak, aby ste mu videli do očí a povedzte nech sa s vami zhlboka nadýchne.
  • Ak frustrácia pretrváva dlhšie pomáha pohyb (skákanie, behanie, húpanie, tancovanie, búchanie do niečoho) alebo nejaká zmyslová činnosť: vykričanie, spievanie, kreslenie, plastelína, hra s vodou (teplou), hra s maňuškami
  • Ukážte, že vidíte jeho pocity a zopakujte pravidlo, ktoré porušilo. Napr. „ Vidím, že si veľmi nahnevaný, ale bitím, hryzaním nič nevyriešiš. Bitie nie je dobrý nápad, ubližuje, bolí.“
  • Keď sa syn upokojí prejdite si, čo vlastne ho naštvalo, čo potrebuje a podporte ho v hľadaní konštruktívneho riešenia. Povedzte mu, že pôjdete s ním dať veci do poriadku. Nechajte dieťa napríklad pohladkať „obeť“ na mieste, kde ju udrelo, uhryzlo.

Buďte trpezlivá. Zmeniť správanie veku chce čas a vytrvalosť.
Viac o tomto období nájdete aj v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo: láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom.

Prajem príjemné dni.