Ako reagovať na zlé správanie štvorročného panovačného syna?

Zodpovedané
5. apr 2021

Dobrý deň,

mám štvorročného syna a jeho správanie je v poslednej dobe strašné. Neviem si s ním poradiť a niekedy mám pocit, že sa zbláznim. Neposlúcha, škaredo nadáva a ani neviem odkiaľ má taký slovník. U nás nikto takto nerozpráva.

Len sa jeduje a bije staršiu 6 ročnú sestru. Všetko musí byť po jeho a dokáže celý deň preto plakať a hádzať sa o zem. Nemám chvíľku pre seba. Keď sme doma, tak on mne rozkazuje, že čo mam robiť. Snažím sa pomenovať jeho pocity a zistiť o čo ide, ale nič na neho nezaberá. Mám obavu, že o rok o dva skončí v polepšovni.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

počujem z vášho popisu lásku k synovi a vyčerpanie zároveň. Vplyvov, ktoré môžu viesť k tak intenzívnemu správaniu môže byť niekoľko. Z vášho popisu môžem maximálne usudzovať na vývojový posun, do ktorého sa dostal.

Nech je to akokoľvek, odporučujem zameriavať sa na jeho kreatívne a podstatné ja. V prvom rade ubližujúce správanie vždy zastavíte. Potom však treba vypočuť emóciu a oceňovať každú snahu aj malý pokrok. Jednoducho všetko konštruktívne si všimnúť a reflektovať, aby rozumel, aké spôsoby správania a zameranie mu pomôžu dosiahnuť to, čo chce. Zjavne je veľmi zneistený z akéhosi dôvodu.

Ako to účinne robiť dozviete sa tu https://efektivne-rodicovstvo.sk/kalendar/kurzy...

Alebo sa môžete objednať na individuálnu konzultáciu tu: http://martina.vagacova.sk/

Prajem väčšiu pohodu!