Ako reagovať na sebaubližovanie si u 6 ročného syna?

Zodpovedané
15. nov 2019

Dobrý deň,

môj syn má 6 rokov a veľmi silno prežíva emócie. Snažíme sa ich prijímať.

Spomenie si na nejakú nepríjemnosť, nič vyslovene traumatizujúce. Začne kričať, nech ho udriem. Že potrebuje plakať. Ak ho neudriem ja, udrie sa sám. A snaží sa sebaubližovať si. Nedovolím mu to. Hovorím mu, že plakať je fajn, ale telo nie je na udieranie. No vie to robiť aj hodinu - dve. Je to vyčerpavajúce a frustrujúce.

Už ako ročné bábo si udieral hlavu z hnevu. Ak som ho nestihla zastaviť, tak až do krvi.

Keď nie je po jeho vôli a nedá sa inak, tak má vysvetlené. Nemám pocit, že by sa snažil tým citovo vydierať. Robí to až po situácii a tam je hranica neposunuteľná.

Nikdy mi nepovedal ľúbim ťa. Keď to poviem ja jemu, kričí neľúb ma.

Ako by mal pocit, že nemá právo na láskavé zaobchádzanie. Pritom je rešpektovaný doma a aj v škôlke. Stojíme pri ňom.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za prejavenú dôveru a chápem, že správanie, ktoré synček prejavuje je veľmi znepokojujúce.

Vzhľadom na to, ako popisujete správanie a intenzitu emočného prejavu zdá sa, že ide o vysokú citlivosť vnímania. Potreba uvoľniť intenzitu je pochopiteľná a intuitívne zameraná na úľavu plačom, pretože ide o najúčinnejšiu formu uvoľnenia.

To, čo bežnému človeku pripadá ako priemerný podnet, pre synčeka je dávno za hranicou. Respektíve vníma neporovnateľne viac ako je bežné a jeho mozog nezvláda všetko spracovávať, preto ventiluje pretlak správaním.

Navonok to zjavne komunikuje až vtedy, keď mu došli sily ako si pomôcť sám. Je to stav úplného zaplavenia emóciou, a preto sa s ním vtedy nedá už nič riešiť. Trvá to dlho, lebo veľa naukladal a uvoľňuje pri výbuchu postupne všetko. Je možné len pri ňom byť a zabraňovať ubližujúcemu správaniu. Dávať hranicu, tak ako to robíte. Keď už je pokoj ponúknite uistenie na spôsob : Poď objímem ťa, mám ťa rada aj s týmto. Je to náročné, ale spolu to zvládneme.

Keď má dobrú chvíľu, je v pokoji, skúste ponúknuť napríklad nácvik uvoľňovania pomocou dýchania: hlboký nádych do brucha a pomalý výdych akoby cez slamku (na začiatku mu ju môžete dať).

Alebo hry, ktoré vyvolávajú smiech, ktorý účinne uvoľňuje frustráciu. Napríklad “ hádzanie“ do perín, naháňanie sa s tým, že ja ťa dobehnem a potom ťa už nikdy nepustím a necháte ho vyšmyknúť sa, on bude bežať ďalej a smiať sa.

Dôležité je však pomôcť s podstatou problému intenzívnych prejavov. Odporúčam odbornú pomoc detského psychológa.

Keďže mám málo informácií, môžem len hádať a domnievať sa, že Váš synček sa potrebuje naučiť byť v kontakte so svojim vnútrom, vnímať a spracovávať emócie, aby zvládal regulovať ich silu a konštruktívne ju vedel presmerovať .

Držím palce, aby ste našli úľavu pre syna a jeho citlivosť sa mu stane prednosťou, ktorá mu prinesie novú perspektívu života.

Pekný deň.