Ako reagovať na plač 19 mesačného syna?

Zodpovedané
11. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 19 mesačného syna, ktorý od malička zaspával tak, že sme ho večer dali do postieľky, vypli svetlo a privreli dvere a zaspal sám. Potom sme tak s nim v jednej izbe ukladali aj mladšiu dcéru a bolo dobre.

Lenže zo dňa na deň syn začal robiť krik a plakal. Prišli sme na to, že keď s ním manžel zostane v izbe pokým nezaspí, tak je to už v pohode. Asi po troch týždňoch začal syn robiť to, že keď sa v noci zobudí na mlieko a manžel ho chce ísť ohriať, tak musí syna vziať so sebou. Inak by syn reval. Aj keď syn mlieko dostane a manžel chce ísť na wc, tak syn hodí fľašu na zem a reve. Dcéru sme s postieľkou presunuli do obývačky. Teraz tam s ňou spávam ja a manžel je so synom v spálni.

Tak isto aj ráno. Keď mu dám mlieko, tak nesmiem odísť zo spálne. Musím byť pri ňom. Aj cez obed, keď zaspáva. Keď idem skontrolovať dcéru do obývačky, tak on začne nepríčetne revať.

Čo máme robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že váš synček prežíva isté vnútorné zneistenie, ktoré by mohlo zodpovedať fáze osamostatňovania sa, ktorá je pochopiteľne veľmi dôležitá. Plač je vyjadrením jeho základnej potreby uistenia. A preto rodičovská odpoveď je veľmi dôležitá. Pokojné prijatie jeho frustrácie, slovné uistenie, že rozumiete jeho stavu a ostať pri ňom je jediná možnosť uistenia. Preto je správne, že muž ho zoberie v noci so sebou a tým najmenej vyruší jeho emočnú pohodu.

Obedné zaspávanie, keď je synček unavený, rovnako ako počas noci potrebuje vašu bezprostrednú prítomnosť pre naplnenie potreby bezpečia a istoty. Snažte sa usporiadať veci tak, aby ste nemusela od neho pri zaspávaní odchádzať.
Ide o obdobie, ktoré má svoj koniec. Synčeka povzbudzujte a uisťujte ho o vašom prijatí v akejkoľvek tažkej situácii. Budujete v ňom odolnosť, sebadôveru a sebaistotu.

Veľa trpezlivosti želám.
Pekné dni!