Ako povedať budúcej školáčke, že sa budeme rozvádzať?

Zodpovedané
3. sep 2020

Dobrý deň,

s manželom ideme od seba, našiel si inú. Nie som stotožnená s rozvodom a ani s tým, že má inú. Nemám však na výber, takto sa iba trápim.

Teraz sa pred deťmi tvárime, že je všetko v poriadku. Ako otec je skvelý a deti ho zbožňujú. Staršia pôjde do školy, je rozumná a aj veľmi citlivá. No a mladšia je ešte malinká.

Ako sa mám, resp. máme baviť o tom s deťmi?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

Je veľmi ťažké ocitnúť sa v takejto životnej situácii.

Ak máte deťom povedať o rozvode, potrebujete si k tomu s nimi sadnúť spoločne. Povedzte im že aj keď na začiatku rozdelenie môže byť veľmi ťažké veríte, že oddelene budete žiť časom šťastnejšie a stanete sa tak aj lepšími rodičmi. Povedzte, že ako ich rodičia ostanete navždy v spojení a vy 4 ste všetci navždy jedna rodina, aj keď otec bude bývať inde. Uistite deti, že nie sú za nič zodpovedné, že to sú vaše dospelácke problémy, ktoré si vy dvaja riešite sami. Zdôraznite však, že ide o rozhodnutie, ktoré nebudete meniť. To im pomôže prejsť do veľmi potrebnej fázy smútenia.

Uistite deti, že ich obaja stále milujete a navždy budete. A že obaja tu budete vždy pre nich a budete aktívnou súčasťou ich života. Zaviažte sa deťom, že čo najviac ostane v ich životoch rovnaké (domov, izba, škola, kamaráti). Povedzte im, že budú môcť vidieť druhého rodiča, kedykoľvek chcú.

Uľahčite im to. Vaším cieľom pre deti je stabilita a čo najviac času s každým z rodičov. Dovoľte dieťaťu zúriť, plakať a ventilovať bolesť. Majú právo na takéto pocity, lebo prežívajú, že ich rodina skončila. Prípadne zvážte aj odbornú podporu dieťaťa.

Želám veľa rozvahy.