Ako naučiť deti zaspávať bez maminy?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý večer,

s manželom máme dve deti, majú 6 a 2 roky. Toto leto som presťahovala mladšiu dcéru k staršej do detskej izby (predtým spal v detskej izbe manžel so staršou, každý na svojej posteli). Mladšia spávala so mnou v spálni. Mladšia bola takmer do 2 rokov kojená, čiže vždy mi aj zaspala pri kojení.

Neskôr som si chvíľku pri nej poležala a spala. Staršej manžel večer prečítal rozprávku a zaspala pri čítaní. Resp. manžel chvíľku pri nej ostal ležať (každý na svojej posteli).

Teraz keď spia už deti spolu, večer prečítam rozprávku (s manželom sa striedame) a potom musíme ostať s nimi v izbe kým nezaspia, Inak začnú plakať. Skúšali sme nechať zapnuté svetielko, aj som tam chvíľu sedela, potom na chvíľu odišla. No po čase na mňa vykrikovali.

Ako ich naučiť zaspávať samé, aby to prijali?

Staršia dcéra sa zvykne zobudiť aj v noci. Zo začiatku na nás vykrikovala a vždy sme prišli. Uistili sme ju, že môže pokojne spať ďalej. Občas zaspala, no väčšinou bola hore aj hodinu, počas ktorej stále fňukala. Po čase prišla k nám do postele. Zo začiatku sme ju poslali do jej postele, ale stále nariekala. Báli sme sa, že zobudí mladšiu dcéru a ani ja s manželom sme nemohli zaspať.

Rezignovali sme. Keď sa dcéra v noci zobudí, tak nevykrikuje a rovno príde k nám. Necháme ju spať s nami. Takto sa aspoň vyspíme. Je prváčka a nechcem, aby po nociach plakala.

S dcérou sme celú situáciu okolo nočného spánku rozoberali, vysvetľovali vypytovali sa prečo to robí. Občas povie, že sa jej sníva zlý sen. Väčšinou sa však zobudí a nevie - nechce sama zaspať.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

samostatné zaspávanie je zručnosť, ktorú sa dcérky potrebujú naučiť. Okrem toho vaša dvojročná ešte nemusí byť pripravená na separáciu.

Poskytujte dievčatám bezpečie a prijatie. Pred zaspávaním by som s nimi ešte prešla deň a zastavila sa pri intenzívnych situáciách, kde porozprávajú, čo bolo ťažké a potom ich veďte k tomu, že ťažobu ste vyriešili a nastalo uvoľnenie a pri uvoľnení a pokoji sa zastavte cca na 20 sekúnd, aby si ju prežili. Takto nastavujete bezpečie pri zaspávaní.

Po večernom ukladacom rituály, im povedzte, že teraz je čas na oddych a vy zasa máte čas spolu s tatinom pre seba a dospelácke veci. Preto sa dohodnite, či chcú malé svetielko, otvorené dvere a že o 5 minút ich prídete pozrieť či už spia. Ak nie bez slov ich pohladkajte a povedzte, že zasa ich prídete pozrieť a pohladkať. Splňte, čo poviete a interval kontroly predlžujte. Ak by plakali, komunikujte ich emócie, zrkadlite ich. Nastavujte však láskavo hranice,hovorte jasne že všetko je v poriadku a vy ste po ruke. Ráno oceňte, že zvládli zaspávanie už chvíľu samé. Aj malý pokrok ukazuje na to, že postupne to dokážu.
Venujte dcérkam pozornosť a prejavujte im spontánne viac lásku, aby ich citová nádrž bola naplnená pred spaním a mali z čoho čerpať pred nočnou separáciou.

Čo sa týka 6 ročnej a jej chodenia do postele, môže ísť aj o prepojenie s náročnou zmenou, ktorou je začatie školskej dochádzky. Preto by som jej nebránila užívať si bezpečie a uvoľnenie u vás v posteli, pokiaľ vám to neprekáža.

Nech sa darí.