Ako naučiť 21 mesačného syna to, aby sa cez obed neprebudil a nemusela som ísť za ním?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spánku 21 mesačného syna. Od malička mával 30 minútové spánky, ktoré sa časom upravili. Prešiel na jeden spánok, ktorý trval 2 - 3 hodiny s tým, že som spala s ním.

Teraz už 2 týždne zaspáva sám. Na obed a aj večer je všetko v poriadku. Na obed sa však prebudí po 1,5 hodine a potrebuje sa uspať znovu. Teda musím prísť k nemu, pohladkať ho, dať mu cumeľ do ruky. Niekedy už nezaspí, hoci by aj spal, ale prebudenie ho naruší. Inokedy zase zaspí a potiahne ešte cca 1 hodinu.

Nedá sa mi takto fungovať a hlavne on je z toho podráždený potom celý zvyšok dňa. Toto robil aj vtedy, keď som s ním spávala. Vtedy som ho však držala za ruku a hneď zaspal.

Ako ho naučiť to, aby sa neprebudil a nemusela som ísť za ním?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka spánku je dôležité pozerať sa na to koľko váš syn prespí celkovo počas 24 hodín. V jeho veku ide o 12 - 14 hodín denne. Obedňajší spánok je veľmi individuálny a mení sa aj u jednotlivcov v čase. Preto naučiť ho, aby sa nebudil a prespal celý obedný čas je mimo vašich schopností.

Vždy, keď sa zobudí snažte sa ho uspať, ale ak to nejde, akceptujte to.

Ponúkajte mu upokojujúce aktivity, kde môže uvoľniť nespokojnosť zo spánkového prerušenia a postupne vojsť do bdelého rytmu života. Upokojujúce hry sú napríklad plastelína, hra s vodou, ak má rád fyzický kontakt objímajte sa, dajte mu masáž, ďalej maľovanie prstovými farbami.

Ak nič z toho nepomáha môžete skúsiť zaradiť hru, ktorá ho rozosmeje. Smiech je veľmi uvoľňujúci, hneď po plači. Prechádzka na čerstvom vzduchu v zeleni parku či lesa je tiež vždy uvoľňujúca.

Prajem pekný deň.