Ako naučím 3,5 ročnú dcérku poriadku?

Zodpovedané
8. máj 2020

Dobrý deň,

mám problém so svojou 3,5 ročnou dcérkou, ktorá neposlúchne ani na 10 krát. Nevníma moje vysvetľovanie, ešte mi aj odpapuľuje. Človek ide na ňu s kľudom a ona nič. Keď ma už prejde trpezlivosť, tak skríknem. Z toho si tiež nič nerobí.

Ako jej niečo normálne vysvetliť tak, aby som to nemusela opakovať stokrát?

Ako ju naučiť trošku poriadku?

Poviem jej, aby si upratala izbu a ona nič. Papier z jedla hodí na zem. Občas má aj lepšiu chvíľku a aj si uprace, aj mne pomôže. Častejšie je to katastrofa.

Čo mám spraviť, aby sa to zmenilo?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku je zamestnané najmä vývojom a cielené upratovanie podľa dospeláckej logiky a pravidiel mu veľa nehovorí.

Nedáva mu zmysel, mozog sa pri ňom „ nudí“ Preto pomôže zaradenie hry do práce. Upratovanie zmeňte na zaujímavú hru, v ktorej použijete dcérinu aj svoju tvorivosť. Napr. nájdite krabice, spolu s dcérkou z nich urobte samostatné domčeky pre jednotlivé typy hračiek. Počas upratovania sa môžete rozprávať o tom, čo s hračkami dcérka zažila ... Alebo vymyslíte žravú krabicu, ktorá pojedá hračky.

Upratujte spoločne. Rozhádzané hračky, ich množstvo je pre dieťa výzva, s ktorou si nevie poradiť. Preto vaše usmerňovanie je v podstate nevyhnutné. Pozvánka typu „poďme upratať" je vždy príťažlivejšia ako abstraktná inštrukcia „choď si upratať“. Preto úspešnejšie bude, ak si sadnete k nej a poviete „Najprv pozbierame kocky do krabice.“ Občas jej nejakú kocku podajte do ruky, aby mala pocit, že jej pomáhate. Keď dokončí, dajte jej ďalšiu inštrukciu. Ak náhodou prestane, pokúste sa ju povzbudiť „Pozri, koľko si už upratala, už len pár vecí a sme hotové. Poď pomôžem ti.“

Na spríjemnenie k práci si môžete spievať alebo pustiť nejaké obľúbené audio pesničky. Nezabudnite ju priebežne, aj na konci upratovania, oceniť. Povedzte „Ďakujem, že si upratala“ a môžete pridať dotyk alebo objatie. Tým umocníte účinok slov.

Kedykoľvek počas dňa niečo uprace, nezabudnite oceniť, čo urobila a dodajte informáciu o tom aké užitočné alebo nápomocné to pre vás bolo.