Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc, lebo som z našej situácie už zúfalá.
Starší syn má 2 roky 5 mesiacov. Od malička mal problém s prebaľovaním, hlavne odkedy začal byť pohyblivý (chodiť začal ako 10 mesačný). Čo sa týka chodenia na nočník/záchod, syn si tam odmieta vôbec sadnúť, hoci aj oblečený. Tak sme sa rozhodli nesiliť to, nakoľko sa nám v januári narodil druhý syn. Neprišlo mi vhodné tlačiť na syna v odplienkovaní, keď musí spracovávať mladšieho súrodenca.
Problémom však je aj prebaľovanie, syn ho vyslovene neznáša. Hlavne ak je pokakaný, ani to neprizná, nechce ukázať plienku a keď ho vyzvem k prebaleniu, spustí scénu. Kričí, plače, uteká, vyzerá, že má obrovský strach, snaží sa mi (aj manželovi) schovať. Snažím sa urobiť z toho zábavu ("som žeriav a odnesiem ťa do vane, vezmeme dinosaura, ten ťa prebalí,...."). Ponúkam možnosti, že či ho umyjem vo vani, alebo len utriem papierom, či sa chce umyť sám.
Nič však nepomáha a priznám sa, čím ďalej, tým mám väčší problém zachovať pokoj a často ho proste nasilu a s krikom odnesiem do vane. Akonáhle je vo vani, scéna končí a syn spolupracuje. Nechať ho pokakaného nechcem, keďže má kožné problémy a veľmi rýchlo sa bolestivo vyhádže a dlho sa mu to hojí.
Syn poriadne ešte nerozpráva, takže mi nevie povedať, v čom je problém a mojimi otázkami na to prísť neviem.
Syn má celkovo problém so špinou (napríklad spadne a zašpiní sa, tak plače, nechce používať prstové farby). Ak sa zašpiní, hoci aj pri jedle, nikdy som naňho nekričala. Keď kvôli tomu plače, tak mu vysvetľujem, že to nie je problém, že ruky (tvár) umyjeme, oblečenie operieme a ostatné upraceme. A do týchto činností ho zapájam.
Snažím sa k deťom pristupovať rešpektujúco, venovať sa im a byť trpezlivá a láskavá,ale toto už ozaj nezvládam. Už počas tehotenstva to bolo náročné, ale po narodení mladšieho som v koncoch so silami.
Mladší syn má silný reflux, takže ho skoro stále nosím v šatke, sama mám po pôrode zdravotné problémy a naťahovať sa pravidelne 2-3x denne so starším synom kvôli prebaleniu je pre mňa hrozne vyčerpávajúce psychicky aj fyzicky.
Pri iných "scénach" a vzdoroch si väčšinou viem zachovať pokoj a myslím, že spolupráca so synom mi ide, vieme sa dohodnúť. Ak by ste mi vedeli poradiť, s čím môže mať syn problém a ako mu pomôcť, budem Vám veľmi vďačná, lebo vidím, že je to trápenie aj preňho a nechcem mu nesprávnym prístupom spôsobiť nejaký blok z vylučovania.
Čo mi odporúčate?
Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujem za podrobný popis, ktorým ukazujete na porozumenie a pochopenie synových strachov. Sú deti, ktoré práve v tomto období sebauvedomovania a osamostatňovania mávajú problém s tým, že odmietajú prijať špinu, ktorá vylučovaním z nich odchádza ako niečo neprijateľné.
Sadnite si s ním a porozprávajte sa o vylučovaní ako o jednej z činností, ktorú naše telo robí preto, aby bolo zdravé. Povedzte mu, že jeho telo sa vo vnútri umýva a zbavuje sa všetkých nečistôt a odpadkov, a to je to, čo vyciká a vykaká. Ide o časti jedla, ktoré telo nedokáže použiť z toho, čo zje. Keď má telo chuť vypustiť tieto odpady, chodíme na záchod, deti na nočník, aby tieto neostali v našom tele a neochoreli sme z nich. Povedzte mu, že on to zatiaľ dáva von do plienky. Preto, aby to nepoškodzovalo jeho kožu, vždy mu plienku vymeníte a umývate ho.
Povedzte mu o tom, že kakajú všetci aj zvieratká. A čo sa potom s vykakaným hovienkom stane? Odpovede môžete nájsť v tejto knižke pre najmenších: Čo je to hovienko? https://www.megaknihy.sk/puzzle-leporela/284035... Nech vidí, že ide o prirodzenú súčasť života. Že aj nepríjemné veci k nám patria a dajú sa ustáť.
Druhá vec je, že ak treba vymeniť plienku, jednoducho mu povedzte, že viete o tom aké je to pre neho náročné. Poukážte na to, že ide len o čas kým sa dostane do vane, potom je už v poriadku. A preto mu sľúbte, že ho, čo najrýchlejšie prenesiete a že on môže kričať tú chvíľu koľko potrebuje. Povedzte, že nič lepšie ste doteraz spolu nevymysleli a že vy viete, že je to takto v poriadku a hlavne, že za pár sekúnd ste vo vani a je koniec problému. Uistite ho, že ho máte rada aj s týmto a časom to zvládne aj bez strachu.
Takto mu uznáte jeho strach, a on si je istý, že chápete a rozumiete, čo sa mu deje a cíti vašu láskavosť v tom, že robíte, čo sa dá v jeho prospech. Takto si synček prehlbuje dôveru voči vám a tiež si buduje pre život vysoko potrebnú vlastnosť, ktorou je odolnosť.
Pekný deň.
Martina Vagačová
tel: 0903 159 488
mail: vagacova@efektivne-rodicovstvo.sk
https://efektivne-rodicovstvo.sk/