Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom 8 ročného syna, ktorý sa v poslednom čase bojí zaspávať sám v izbe. Potrebuje pustiť uspávacie cd, svetlo na chodbe, veľa plyšových hračiek okolo seba a pripadne najlepšie 1 rodič pri ňom.
Od 3 rokov zaspával sám, v tme a bez problémov.
Nevieme o žiadnej veci, o žiadnom spúšťači. Nič výrazne sa nezmenilo, neudialo. Ako je v čase korony stále doma, tak potrebuje hlavne maminku pri sebe, lebo sa bojí.
Ako mu pomôžeme?
Ďakujem
Dobrý deň,
keď sa deti boja, najúčinnejšou ochranou je blízke spojenie. To znamená berte synov strach vážne, vypočujte jeho obavy, snažte sa mu pomôcť identifikovať, kde v tele strach cíti a pomôžte mu pomenovať viaceré emócie, ktoré strach sprevádzajú. Ich konkretizácia môže pomôcť zmierniť jeho obavy.
Ak budete s ním súcitiť, počúvať ho s plnou pozornosťou a reflektovať, čo ste počuli takéto vyrozprávanie tiež môže synovi pomôcť utriediť si myšlienky a nájsť účinný spôsob ako si pomôcť alebo uvedomiť príčinu stresu.
Môže napríklad hovoriť o sklamaní , že sa s ním nie vždy chce kamarátiť chlapec z triedy, o ktorého on by stál. Podporte ho nech si aj poplače, alebo inak odsmúti realitu toho, že to nevie momentálne zmeniť. Postaviť sa zoči voči obavám a strachom znamená precítiť ich a vypustiť. Výsledkom bude uvoľnenie , ako aj určitá odolnosť voči rôznym obavám z ľudí.
Mozog aktivuje svoj poplašný systém, keď predpokladá separáciu ale aj vtedy, keď prebieha. Keďže dieťa sa postupne vyvíja, mení sa aj forma obáv a strachov, ktorou si prechádza . Medzi bežné obavy detí v jeho veku patrí to, že sa ocitnú niekde sami, a preto to môže viesť k hľadaniu spoločnosti, aj keď si v hre samotnej si vystačí aj sám so sebou. Teda napríklad ak dieťa nechce ostať v detskej izbe a chodí sa hrať tam, kde sú rodičia.
Môže hovoriť o smrti a obávať sa vecí, ktoré by mu mohli uškodiť, napríklad dopravné nehody . A potom je to aj strach z tmy, ako súčasť vývojového osamostatňovania, čo sa môže práve diať spôsobom, ktorý váš syn prežíva. Vašou úlohou je počúvať ho a uznávať mu, že sa bojí, pomôcť mu byť opatrní, nájsť si svoje uvoľnenie (napr. slzy) alebo odvahu (zobrať si postavičku rozprávkového hrdinu, spomenúť si, čo by v tomto momente urobil nejaký jeho idol,...).
Samotný čas korony je vlastne udržiavanie vzdialenosti od druhých, nemôže sa stretávať s deťmi ako predtým... Ak je citlivý ide o stres, ktorý na neho vplýva. Tu najviac pomôže obmedziť púšťanie správ a obozretnosť ,s ktorou pred ním o ťažkých veciach rozprávate. Ubezpečenie, že situácia má svoj priebeh a raz sa skončí. Zdôrazňujte, že viete, čo robiť, aby sa vám nič zlé nestalo.
Podporujte ho svojou istotou, že postupne spolu zvládnete aj tento strach.
Prajem trpezlivosť a príjemné dni.
Martina Vagačová
tel: 0903 159 488
mail: vagacova@efektivne-rodicovstvo.sk
https://efektivne-rodicovstvo.sk/