27 mesačný syn vymýšľa pred nočným spánkom. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
30. dec 2020

Dobrý deň,

rada by som sa s Vami poradila ohľadom spánku 27 mesačného syna. Stále je pred spaním dojčený, no rada by som ho už aj odnaučila. Zatiaľ neúspešne.

Keď si s ním ľahnem, tak si pýta mlieko. Keď si s ním ľahne manžel, tak si na mlieko ani nespomenie. Myslím si, že dojčenie už je viac menej o zvyku a upokojení. Mlieka mám minimum.

Od 10. mesiacov spal celú noc a spával vždy ukážkovo aj cez deň. Od jeho 2 rokov sa začal budiť v noci. Vypýta si mlieko, potom zaspí.
Teraz však začal problém aj pri večernom zaspávaní. Syn spí s nami v posteli a spať ide vždy okolo 20.00, kedy je aj unavený. Stále nosií plienky, no pred spaním chodí cikať na záchod. Chápe, že čo sa tam robí. Aj sa tam vyciká, cez deň sa však nepýta.

Hneď ako si ľahneme večer do postele, tak začne vymýšľať že chce ísť cikať aj 5x za sebou. Medzitým si pýta piť.

Čo nám odporúčate?

Ide len o také obdobie?

Ďakujem

Dobrý deň,

aby sa syn naučil sám sa upokojiť a zaspať je potrebné vytvoriť najmä podporný ,opakujúci sa spôsob uspávania. Súčasne je nápomocné myslieť aj na to, že spánok je vlastne časom istej separácie od rodiča, a preto dieťa má tendenciu zaspávanie oddiaľovať a upokojovať sa. Preto pýta kojenie, ktoré je pre neho najspoľahlivejším upokojením.

Vytvorenie opakujúceho sa rituálu pred spaním pomôže k odbúraniu potrebného napätia z blížiaceho sa oddelenia od rodiča, ktoré sa v spánku deje (syn nie je pri vedomí). Rituál dáva pocit bezpečia a tým aj pokojnejšieho spánku. K tým účinným patria najmä čítanie rozprávok a spievanie uspávaniek. Hlas rodiča ho jednak upokojí, ale aj prehĺbi dôveru v budujúcom sa vzťahu.

Aby ste syna naučili samostatnému zaspávaniu je dobré začať postupne. Nechajte nech ho uspáva otec, aby nepýtal kojenie. A to tak, že si prečítajú, prípadne zaspievajú uspávanku a uloží syna do postele, kde môže mať svoje obľúbené veci na zaspávanie.

Otec si dá vedľa postieľky stoličku a nechá ho zaspávať. Sedí tam, len ako uistenie, že je všetko v poriadku, lebo je otec pri ňom. Otec by mu nemal venovať pozornosť, len sedieť. Keď sa začne pýtať cikať, ponúkne mu nočník, ktorý bude pripravený v izbe. Po urobení potreby ho zasa pohladká, prikryje a sadne si vedľa postele. Ak by syn chcel odchádzať či plakal, vráti ho do postele, pohladká, povie, že je čas pokojného čakania na spánok. A týmto spôsobom počká až kým syn zaspí. Nebojujte s ním, láskavosťou dáva najavo, že sa to spolu naučía a zvládnu.

Nech komunikuje, čo najmenej. Láskavá a prijímajúca mimoverbálna komunikácia je dostatočná.
Nech sa darí.