20 mesačné dieťa bolo rozhodené z víkendu u starej mamy. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
10. júl 2020

Dobrý deň,

20 mesačná dcérka pravidelne navštevuje obe staré mamy a cíti sa u nich dobre. Keď si prídeme pre ňu je celá šťastná a vysmiata. Párkrát už u jednej starej mamy, ktorá býva od nás ďalej aj prespala jednu noc. Problém však nastal vtedy, keď naposledy bola bez nás rodičov 3 dni. Je pravda, že tieto dni som vnútorne bez nej prežívala ťažšie aj ja. Veľmi mi chýbala, doma bolo veľmi ticho.

Keď sa vrátila domov nevedela sa adaptovať. Hodinu plakala a keď sme sa k nej priblížili jej plač a hnev sa stupňoval. S manželom majú krásny vzťah a v ten večer, keď sa vrátila sa k nej nemohol ani priblížiť. Veľmi ťažko v ten večer aj zaspávala. Nepomohlo si ju ani objať, vysvetliť že je už doma s nami, že sme sa na ňu veľmi tešili. Že k starej mame ešte určite pôjde, že strávila pekné dni, ale tu s nami je doma.

Boli sme z toho veľmi nešťastní a máme obavy z toho aká príde rozhodená nabudúce. Preto by som sa chcela opýtať na Váš názor. K starým rodičom chodieva na dlhšie pretože s ňou chcú tráviť čas a doteraz nebol žiadny problém práve naopak, ale tri dni boli asi pre ňu veľa.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na vek a popisovanú skúsenosť s návštevami u starkých sa javí, že dcérka nie je ešte dostatočne zrelá na tak dlhý čas mimo rodičovskej primárnej istoty a bezpečia. Z vývojového hľadiska je to prirodzená reakcia.

Deti zhruba medzi 8 mesiacom až do cca 3 rokov podvedome preferujú istotu a bezpečie v prítomnosti blízkej osoby a sú spokojné takmer výlučne s ňou. Počas odlúčenia pociťujú istú frustráciu až strach z opustenia a nedostupného fyzického kontaktu s rodičmi zvyčajne najmä s mamou.

Keďže tieto sa nemajú ako naplniť, potláčajú svoje pocity. V dôsledku toho, keď sa vaša dcérka vrátila domov, zažívala potrebné bezpečie mamy a mohla všetok nahromadený stres uvoľniť. Bolo to nanajvýš potrebné a dôležité pre nastavenie jej opätovnej rovnováhy. Ide o jasný signál, že akokoľvek láskavý a rešpektujúci starí rodičia ešte nenahradia bezpečie rodičov.

Preto radím počkať a zvoliť predošlý rytmus odlúčenia na kratší čas, ktorý máte už overený. Ako mama, verte svojej intuícii, vy dcérke najlepšie rozumiete.

Nech sa vám darí.