12 ročný sluchovo postihnutý syn začína nezvládať školu. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
3. okt 2020

Dobrý deň,

mám 12 ročného syna, ktorý je milý, šikovný, slušný, nikdy nemal problémy v škole. Problémy začali až teraz. On je sluchovo postihnutý, má stredne ťažkú poruchu sluchu. Počuje hovorenú reč, aj bez načúvacích aparátov, ale akonáhle sa začne rozprávať viac ľudí, už sa stráca a nerozumie.

Vždy som si myslela, že to zvláda celkom dobre. Je integrovaný, ale asi som sa mýlila. Včera začal strašne plakať, mal až akoby hysterický záchvat, že v škole je to strašne ťažké, že to nezvláda, že sa tam cíti ako cudzí, že má problém sa niekde zaradiť.

Keď sa ho niekto niečo opýta, nedokáže reagovať. Skoro až vracal, máme veľmi pekný vzťah, vždy keď potrebuje, tak sa rozprávame, riešime. Je dosť citlivý a dosť ťažko prežíva stresové situácie.

Vždy som sa mu snažila pomôcť, ale toto ma dostalo a neviem, ako to riešiť a som zúfalá, do školy chodiť musí, má tam aj dvoch dobrých kamarátov a šikanu vylučuje, tak netuším prečo zrazu je mu tak v škole zle.

Čo mi odporúčate?

Mám ho nútiť chodiť do školy?

Ďakujem

Dobrý deň,

citlivosť a jeho zvýšená potreba pozornosti, aby rozumel okoliu ho robia výnimočným. Respektíve on sám od malička potrebuje vynakladať viac energie, koncentrácie a úsilia na to, aby v spoločnosti detí fungoval. Zjavne si veľmi dobre rozumie a darí sa mu keď do 12 rokov hladko všetko zvládal.

Ocitol sa však vo veku, kedy každé dieťa vojde do dlhého a náročného procesu dospievania a pýta sa kto som, čo tu robím... Ide o pubertu, ktorá je všeobecne sprevádzaná veľkým osobným zneistením, keďže postupne nastupuje výrazná fyziologická premena. V rámci toho si mohol uvedomiť, že nemá také rýchle reakcie na vtipkovanie, či iné sociálne interakcie, ktoré v triede prebiehajú, a to ho pochopiteľne vydesilo, lebo pre každého z nás je dôležité v spoločenstve, kde trávim veľa času (v jeho prípade trieda) mať svoje miesto, zapadnúť a byť istým spôsobom aj rozoznateľný, užitočný.

Preto skúste sa o tom s ním rozprávať, uznávajte a zrkadlite jeho pocity, aby vedel, že sa snažíte mu porozumieť a pochopiť ho. Takto mu umožníte trochu si situáciu zanalyzovať a nahliadnuť. On potrebuje zadefinovať, čo potrebuje. Môžete ho sprevádzať pri hľadaní spôsobov ako naplniť v danej situácii pocit bezpečia a sú náležitosti v škole. Ak budete mať pocit, že doma si s tým neviete rady, neváhajte zájsť o pomoc k odborníkovi.

Držím palce.