Dvojročná dcéra má sed do W a vytáča koleno dovnútra. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

moja dvojročná dcéra má sed v tvare W. Sedí tak 90% času, ktorý trávi v sede. Sama sedí od cca 9 mesiacov. Posadila sa sama, nikdy som ju neposádzala skôr.

Približne v 11. mesiaci začala sedieť v tvare W, teda skrčené kolená do strán a chodidlá vedľa zadku. Od začiatku som ju naprávala a vystierala nôžky. Cvičím s ňou. Chodíme na jogu, kde cvičíme rôzne cviky v ľahu na nôžky - bicyklovanie, plávanie a aj krúženie. To jej pekne ide.

No aj napriek tomu, že cvičíme a aj ju upozorňujem na nesprávny sed, tak si u nej stále častejšie všímam, že vykrúca ľavé kolienko von. Všímam si to pri chôdzi, ale aj keď sedí na nočníku. Pravú nohu drží pekne v pravom uhle, no ľavú má celú vykrútenú. Kolienko má vytočené dovnútra a chodidlo do strany.

Čo s tým treba robiť?

Stačí cvičiť a môže sa to samé upraviť, alebo treba vyhľadať fyzioterapeuta?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

w sed často ovplyvňuje postavenie nôh, chodidiel - vývoj klenby. Preto Vám skôr odporúčam vyhľadať fyzioterapeuta.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk