Čo môže cvičiť dieťa, ktoré má fibróznu dyspláziu kostí?

Zodpovedané
14. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 15 ročného aktívneho syna, ktorý má fibróznu dyspláziu ramennej kosti.

Po zlomenine ramennej kosti pri hode loptou mu zistili cystu v kosti, ktorá má momentálne 10 cm. Ortopéd zakázal všetku fyzickú aktivitu. Aj telesnú výchovu v škole. Syn tieto obmedzenia nezvláda, keďže je aktívny športovec. Po mojich výhradách povolil aspoň beh. Je tam však riziko pádu a následnej zlomeniny.

Naozaj je lepšie aj podľa Vás vyhýbat sa akémukoľvek pohybu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

je veľmi ťažké sa vyjadriť na túto otázku, kedže také dieťa som v terapii nikdy nemala. Riadila by som sa odporúčaním ortopéda no píšete, že Váš syn je aktívny športovec a zakázať mu akýkoľvek pohyb môže mať nepriaznivý vplyv na psychiku. Zvážte ďalší názor u iného ortopéda.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk