Váčok u mŕtveho zúbku dieťaťa. Odporúčate zub vytrhnúť, alebo ošetriť?

Zodpovedané
9. nov 2020

Dobrý deň,

moja štvorročná dcérka má od malička problémy so zúbkami. Teraz sa jej u jedného mŕtveho zuba urobil vačok - trojka dole. Pani zubárka nám dáva na výber - buď zúbok zachrániť, vyčistiť kanáliky a vložiť liečivú vložku, kedy po preliečení zaplombuje zub, alebo zub vytrhnúť.

Dcérka už má 1 zub vytrhnutý, štvorku hore, taktiež z dôvodu mŕtveho zúbka, ktorý ju stále bolel a nemohla na tej strane vôbec nič jesť.

Aký variant by ste zvolila vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

obe varianty, ktoré Vám pani doktorka ponúka sú v poriadku. Pri rozhodovaní sa medzi ošetrením koreňových kanálikov a extrakciou (trhaním) sa riadime vekom dieťatka, jeho schopnosťou spolupracovať a stavom ostatných zubov.

V 4 rokoch by jej zub ešte mohol dlho poslúžiť. Preto ak dcérka pekne spolupracuje a zvládne minimálne pol hodinové ošetrenie koreňového kanálika, volila by som variantu záchrany zuba.

Ak ale by ste usúdili, že takto dlhé ošetrenie je pre ňu náročné, nemusíte sa báť ani varianty extrakcie zúbka. Možný posun zubov po extrakcii trojky nie je taký závažný, že by ste sa mali báť neskorších problémov s prerezávaním stálych zubov a v žuvaní či rozprávaní jej zub tiež chýbať nebude.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk