Trojročnému synovi vyšli predné mliečne zuby bez skloviny. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
28. jan 2021

Dobrý deň,

trojročnému synovi vyšli predné mliečne zuby bez skloviny. Aj napriek pravidelnému čisteniu vyzerajú dnes takto.

Čo môžeme robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o typický kaz raného veku. Vzniká, ak na nedostatočne umytých zúbkoch je prítomný povlak, v ňom baktérie a týmto sa v noci často dodáva cukor v podobe mlieka. Toto mlieko baktérie spracujú, vylúčia kyseliny a vzniká kaz.

Typicky postihuje predné horné zuby a od vrodenej vady/štiepenia skloviny/deficitu vitamínov/chyby v tehotenstve/liekov sa odlíši tým, že dolné zuby sú ako perličky (ako je to aj vo vašom prípade).

Maminky majú často pocit, že zuby už takto vyšli - oni ale rástli dajme tomu 3 mesiace, obaľovali sa povlakom a keď sa dieťatko v noci veľa kŕmilo, tak ako zúbky rástli, hneď sa kazili. Zúbky treba samozrejme ošetriť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk