Prečo sa 9 ročnému chlapcovi robí pigment na zuboch?

Zodpovedané
14. feb 2022

Dobrý deň,

môj 9 ročný syn absolvuje každý polrok prehliadku a zúbky má bez kazov. Vždy absolvuje aj dentálnu hygienu, kde pomocou kontroly s fialovým roztokom dostane pochvalu, že zuby čistí správne a poriadne. Syn používa normálnu kefku, my rodičia dočisťujeme jednozväzkovou a medzizubnými.

I napriek tomu sa mu nadmerne usádza zubný pigment na horných trvalých zuboch, ktorý vedia odstrániť len pri hygiene. Prikladám fotku pred a po hygiene. Naša pani zubárka vraví, že to nie je zlou hygienou. Vraj sa to môže zmeniť pubertou.

Syn nekonzumuje absolútne žiadne colové nápoje. Pije čistú vodu a nesladený čaj. I napriek riadnemu čisteniu má zuby takto po 5 - 6 mesiacoch zanesené.

Stretli ste sa s niečim podobným?

Mohla by mu pomôcť špeciálna pasta alebo nejaký gél?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade pôjde skutočne len o to, že synček má takú mikroflóru, ktorá robí tento typ povlaku.

Pani doktorka má pravdu, vekom sa táto mikroflóra zmení. Môžete skúsiť napr. raz za týždeň čistiť abrazívnou pastou (so zrniečkami). Kúpite ju napr. v Profimede.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk